Християнството в България има съдбовно историческо значение, свързано е с учредяването на българската църква, разпространението на славянската писменост, изграждането на държавата от ханство към царство.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
През 864 г. започва покръстването на България. Утвърждава се християнството като официална религия в България.
Как се е наричал дворецът на прабългарския хан?
Със създаването на българската държава през 681 г. в нея живеят два основни народа - славяни и прабългари - и други племена с различни религиозни традиции. Основната пречка пред интеграцията на всички тези народи са съществуващите различия в езика, етноса, културата, религията и начина на живот.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Тази интеграция е възможна само ако има една единствена религия, която да налага общи културни норми и ценностни системи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
През 862 г. Великоморавия се възползва от междуособиците в Немското кралство и постигна значителни успехи във войната с тях. Тя укрепва позициите си в земите по централен Дунав, което застрашава интересите на България. Поради тези причини през същата година Лудвиг II Неемски и хан Борис I създават военен съюз срещу великия принц Ростислав Моравски. Освен това българските владетели се задължават да приемат християнството от Римската църква.
Знаете ли колко са синовете на хан Кубрат?
Покръстването е последвано от подкрепа на започналата християнизация във Византия, като през 864-865 г. особено важно е посланието на патриарх Фотий до княз Борис. Удивителен е стремежът на патриарх Фотий да разкрие пред българските владетели идейните корени на християнството и неговата философска същност.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Патриархът учел българския княз как да ръководи държавата и как да се отнася към поданиците си. Писмата на Фотий са своеобразен наръчник, който е трябвало да служи за бъдещата дейност на княз Борис I. През 866 г. боилети, недоволни от политиката на християнизация, провеждана от княза, се разбунтували. Те обвинили владетеля, че се е отказал от бащината си вяра и чест и им е „дал лош закон“. Бунтовниците се насочили към столицата Плиска, а там са посрещнати от верните на княза боили.
Княз Борис се бори за утвърждаване на християнството и сплотяване на славяни и прабългари в един християнски народ.
България се утвърждава като суверенна държава в европейския свят след приемането на християнството.