Развитието на дигиталната сфера, техническият подем, появата на нови форми и методи за комуникация съвсем естествено доведоха и до поява на нови думи. Една от тях е думата СПАМ, която се използва много често при електронната комуникация. Знаете ли какво е значението на думата СПАМ, какви са правата ви и как да се предпазите от нежеланите съобщения? Според определението СПАМ (spam) е използване на среда за електронни комуникации за масово изпращане на нежелани съобщения. Те могат да бъдат с маркетингова насоченост, рекламни съобщения, информация за промоции, покани за събития. Другите цели на СПАМ-а са по-малко известни и по-рядко застъпени и за осъществяването им се използват множество други канали, различни от имейли, като Usenet, търсачки, ICQ, IRC и SMS.
Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин
Още: Стихотворение на деня, 27 декември, от Димчо Дебелянов
Произход на думата
Освен какво е значението на думата СПАМ любопитен факт е и произходът ѝ. Употребата на думата навлиза в езика през 1970 година, когато се излъчва телевизионният скеч „Spam“. Във въпросния скеч героите разглеждат меню на заведение, в която всяко ястие съдържа СПАМ. Всъщност СПАМ е американска търговска марка за американски консерви свинско месо, които са евтина и банална храна. Също толкова банални и натрапчиви са и непоисканите търговски съобщения в пощата ви, така че решението да носят името на този бранд за консерви е обосновано. По време на скеча „Спам“ думата СПАМ е повторена толкова много пъти, че пречи на възприемането на основния диалог и на самия диалог. По същия начин спамът, който получавате на пощата си или чрез смс-и, пречи за нормалното възприемане на важните съобщения и отсяването им от нежеланите.
Откъде произхожда думата "чаршаф"?
Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
Позволен ли е СПАМ-ът?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чудесата могат да се случат само, когато пуснем контрола
Научили какво е значението на думата, вероятно сте си припомнили колко неприятно е да отворите имейла си в понеделник и вместо да се съсредоточите върху важните съобщения, свързани с личните или служебните отговорности и задачи, да скролвате през спам такива. Изпращането на непоискани търговски съобщения към физически лица, тоест на СПАМ, не е позволено и фирмите, които си позволяват да го правят, подлежат на санкции. Изпращането на СПАМ се преследва от закона от 2015 година, когато подобна дейност става наказуема в 35 държави.
Какво гласи законът в България по отношение на СПАМ-а?
По-важно за вас вероятно е не точно какво е значението на думата спам и откъде произхожда, а каква е законовата рамка в България и позволено ли е изпращането на нежелани търговски съобщения у нас. Докато изпращането на подобни съобщения до физически лица е забранено, то същото е позволен по чл. 5 и 6 от Закона за електронната търговия от 16 декември 2006 г., когато говорим за изпращане на непоискани търговски съобщения до юридически лица. Единствено се изисква в мейла да бъде включено предупреждение, че въпросното съобщение може да представлява непоискано търговско съобщение, както и да има опция за отписване. Ако не желаете да получавате подобни съобщения, може да настроите пощата си да ги изпраща директно в папка СПАМ, където автоматично да се изтриват след определен брой дни, за да не пречат на важната комуникация. Според опциите и възможностите, които предоставя вашата поща, може да маркирате дадено съобщение като СПАМ и да не получавате повече имейли от съответния подател. Тези опции ви позволяват да се освободите от досадните реклами и още по-досадното препълване на пощата ви с нежелани съобщения.
Още: Стефановден 2024 - поверия, традиции и обичаи
Още: Къде да отидем на почивка през зимата в България
7 стари български думи, чието значение ще ви ШОКИРА
Друг начин да се предпазите от СПАМ-а, ако сте юридическо лице, е изрично да се впишете, че не желаете да получавате подобни търговски съобщения. Поправка в закона – чл. 6 от ЗЕТ през 2009 г. задължава КЗП да води регистър на фирмените имейл адреси, които не желаят да получават непоискани търговски съобщения. Ако сте вписали вашия и въпреки това получите СПАМ, то изпращачът ще бъде глобен след подаване на жалба в КЗП от ваша страна.
Други начини за предпазване от СПА:
- Блокиране на изпращача.
- Игнориране и неотваряне на поща, която неочаквате.
- Блокиране на писма, съдържащи определени думи, за които най-често получавате спам.
- Ефективен и доказано работещ метод е и филтрирането на имейли, които съдържат едновременно фразата „търговско съобщение“ и думата „непоискано“.
- Избягвайте да правите имейл адреса си публично известен, не се вписвайте за получаване на игри, картички, промоции и бъдете внимателни с тегленето на безплатни програми или програми от неизвестен автор и несигурен източник.