Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли какво е старото име на Шри Ланка?

19 май 2022, 20:40 часа

Официалното име на тази екзотична малка островна държава е Демократична социалистическа република Шри Ланка. Старото име на страната е Цейлон.

Кратка история

Основните местни етнически групи са синхали и тамили, чиито корени са в Индия. През 16-ти век страната е колонизирана от португалци, а век по-късно - от холандци. В края на 18-ти век става британско владение. Добива своята независимост под името Цейлон през 1848 г., а от 1972 страната носи името Шри Ланка.
През 1983 г. напрежението между синхалското етническо мнозинство и тамилските сепаратисти прераства във война. Близо 40-годишната война приключва едва през 2009 г., а броят на жертвите е около 68 000 души.

Топ 20 на най-добрите страни за живеене

Любопитни факти за Шри Ланка

1. Наричат я “Перлата на Индийския океан” или “Сълзата на Индия”.

Първото наименование най-вероятно се дължи на приказната природна красота, изключителното биоразнообразие и прочути забележителности. Второто наименование идва от формата на острова на картата, защото прилича на сълза.

2. Разнообразие от животни

На сравнително малка територия се среща невероятно разнообразие от животинския свят. Тук могат да се видят 123 вида бозайници (слонове, леопарди, крокодили), 227 вида птици, 178 вида влечуги, 122 вида земноводни и много други животински видове.

3. Страната на чая

Ако обичате да пиете чай, няма как да не сте чували за “цейлонски чай”, кръстен на старото име на страната. Донесено от Китай през 1824 г., първото чаено растение на острова днес може да се види в Кралските ботанически градини в Перадени. Днес Шри Ланка е водещ производител на чай - около 350 000 тона чай годишно.

Най-опасните за посещение страни в света

4. Родината на канелата

Шри Ланка е прочута със своята канела, която се добива от вътрешната част на кората на тропическото лаврово дърво. Дълго време добиването на тази ароматна подправка се пази в тайна, докато през 16-ти век с пристигането си в Цейлон португалците я разкриват и разпространяват начина на произвеждане.
Днес Шри Ланка е главен износител на канела в света.

5. Свещеният връх Адам

Издигащ се сред живописната южна хълмиста част, този свещен връх е мека на поклонници от различни религии в Шри Ланка вече над 1000 години. За будистите, върхът е известен като Шри Пада, което означава “свещена стъпка”. Легендата гласи, че тази “стъпка” е оставена от Буда, когато е тръгнал към рая. За индусите това е стъпка от Бог Шива.

6. Знамето на Шри Ланка е едно от най-старите в света.

Знамето на страната, известно още като Лъвски флаг, датира от 162 г.пр.н.е. и се смята за едно от най-древните в света. Това е единственото знаме, което признава различни религиозни вярвания: листата представляват Будизма, оранжевият цвят - Индуизма, а зеленият цвят - Исляма.

7. Вярва се, че един от зъбите на Буда се пази в храма в Канди.

Всяка година в Канди се провежда Фестивал на зъба, за който се вярва, че е донесен от Индия през 4-ти век пр.н.е. и се съхранява в Храма на зъба в Канди.

8. Шри Ланка е първата държава в света с жена за министър-председател.

През юли 1960 г. Сиримаво Бардаранайке, лидер на Партията на свободата на Шри Ланка, печели изборите и става първата жена в света на тази длъжност. Тя изпълнява тази длъжност цели 3 мандата (1960-65, 1970-77 и 1994-2000г). 

Ще познаете ли колко страни са с ляво движение?

9. Страната е с най-голям процент грамотност в Южна Азия.

Правителството обръща огромна значение на образованието, което посочва като фундаментално право в своята конституция. 92% от населението е грамотно.

10. Местните кимат с глава за “не”.

Само на нас, българите, това не ни изглежда странно. В Шри Ланка, както и в България “да” е с хоризонтално въртене на глава, а с вертикално въртене на глава се казва “не”.

11. Волейболът е националният спорт на страната.

Макар най-популярният спорт в Шри Ланка е крикет, волейболът е обявен официално за национален спорт през 1991 г.
*14 страни в света имат официален национален спорт.

12. Шри Ланка е родината на най-древното дърво, засадено от човек.

Най-старото дърво в света, засадено от човек, се намира в Анурадхапура, една от древните столици на Шри Ланка. Това е свещено смокиново дърво, наречено Шри Маха Бодхи, засадено през 288 г.пр.н.е. Вярва се, е под него Буда е получил просветление, докато е медитирал.

 

 

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес