Пампорово е един от водещите планински курорти в България. Разположен е в Родопите, в подножието на връх Снежанка, на 1650 м надморска височина. Почти всички писти започват от връх Снежанка, а надморската им височина варира от 1930 до 1444 м. Курортът разполага с 37 км писти, най-дългата от които е 5,1 км, а максималната денивелация е 476 м.
Пампорово е популярен и през лятото. В района имо много екопътеки, подходящи за пешеходни турове. Могат да се видят природни забележителности, сред които Триградското ждрело, Дяволската и Ягодинската пещери и мн.др.
Историята на курорта
Началото на съвременния курорт се поставя през 1933 г., когато тук се построява първият пансион. Историята на Пампорово неизменно е свързана с името на предприемчивия родопчанин от Чепеларе Никола Чичовски.
Още през 1925 г. банкерът Никола Чичовски е председател на управителния съвет на горовладетелската кооперация “Пампорово”. На едно от събранията споделя, че хората могат да печелят не само от дървен материал, но и от чистия въздух и красивата природа на района. Предлага да се построят сгради, които да привличат хора от различни градове за почивка. Никой не приема думите му сериозно.
Знаете ли какво е старото име на Благоевград?
Първият “хотел”
На 19 юни 1933 г. е направен водосвет и курбан, с което се поставя началото на изграждането на първата вила-пансион. Вилата е готова само за 50 дни и още на 9 август същата година посреща първите гости.
Автор на проекта е арх. Петър Кантарджиев, зет на Чичовски. Вилата разполага с 27 стаи, всяка от които е с тераса, течаща вода. Бани и тоалетни има на всеки етаж.
Вложените средства възлизат на 430 000 лв и са лични на Никола Чичовски. До 15 септември 1933 г. през вилата минават 280 гости, които заплащат цена от 100 до 150 лв на ден. В цената влизат нощувка, закуска, обяд, вечеря, следобедна закуска.
Местните хора виждат успеха на пансиона и започват също да строят вили. Чепеларци учредяват туристическо дружество за пропагандиране на курорта и построяват хижа “Студенец”.
Откъде идва името Пампорово?
Името Пампорово произлиза от прякора на собственика на земята, върху която се строи курортът. Местността се нарича Букова планина и се стопанисва от жители на Смолян, Райково и други селища, сред които най-крупният собственик е Райчо Белев. Той изкупува земята в планината наоколо от другите собственици и се сдобива с около 2500 дка гори, ливади и пасища в подножието на връх Караманджа (днес Снежанка). В имота му пасе добитък, има мандри, занимава се с търговия. Снабдява турската армия с платове и други вещи. От Ксанти пренася през Родопите стоки до Пловдив и обратно. Толкова е бърз с доставките, че турците му казват “Райо ефенди, ти вървиш като пампор (влак, железница). Така Райчо Белев получава прякора Пампора, а после и имотът в планината става известен като Пампорово.
Знаете ли какво е старото име на Стара Загора?
Знаете ли как е старото име на Пампорово?
Известни са други две имена на курорта - Божударица и Васил Коларов.
Все още е съхранена първата рекламна брошура на вилата на Никола Чичовски. В нея курортът се споменава под името Божидарица.
“Курортът Божидарица отстои на 10 км южно от Чепеларе, на 1500 м над морското равнище при очарователни природни хубости и е добър обект за излети и разходки”.
Името е предложено от легендарния български писател Елин Пелин, който възкликва: “Мястото е Божи дар! Името му трябва да е Божидарица”.
Идеята му не се възприема масово.
Летовище “Васил Коларов”
След 9 септември 1944 г. всички пансиони стават държавни, а през 50-те години курортът става летовище “Васил Коларов”. През 1961 г. се строи първият модерен хотел “Снежанка”. През 1967 г. се създава Балкантурист със седалище във “Васил Коларов” и започва нов етап в развитието на курорта. Строят се нови и съвременни хотели - Орфей, Мургавец, Панорама…Телевизионната кула Снежанка се отваря за посетители. Създава се първото ски-училище, появяват се магазини, Кореком.
След 1989 г. е възстановено старото име на курорта Пампорово.