Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли каква е разликата между колеж и университет?

06 септември 2022, 17:41 часа

Колежът и университетът са учебни заведения, в които учениците продължават образованието си след завършване на средно образование (гимназия). Но каква е разликата между тях? Защо често ги използваме с едно и също значение?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Обикновено университетът се определя като институт за висше образование и изследвания, който предлага академични степени по различни дисциплини. В различните страни определението за колеж е различно. Най-общата разлика е, че университетът винаги се отнася до институт за висше образование, докато колежът може да се отнася до висши, средни и професионални учебни заведения. 

Каква е разликата между университет и колеж в България?

Съгласно Закона за висшето образование в България:
“Висшите училища са университети, специализирани висши училища и самостоятелни колежи.”

Какво е университет?

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

“Университет е висше училище, което:

1. обучава по-широк кръг специалности от професионални направления в поне три от четирите основни области на науката - хуманитарни, природни, обществени и технически;
2.  разполага с академичен състав на основен трудов договор, който по всяка специалност води не по-малко от половината от аудиторните и практическите занятия, като хабилитираните лица в него провеждат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекционните курсове;
3. разполага с материална база, която осигурява и практическото обучение в съответствие с държавните изисквания;
4. обучава в степените "бакалавър", "магистър" и "доктор" в съответните основни области на науката;
5. има научен и художествено-творчески потенциал и с дейността си развива основни области на науката и културата;
6. осигурява на академичния състав, на студентите и на докторантите условия за отпечатване на научни трудове, учебници, монографии, както и за реализация на присъщи творчески изяви;
7. притежава библиотека и други средства за информационно обслужване на обучението и научните изследвания;
8. поддържа международни контакти при обучението и творческата си дейност;
9. разполага с университетски информационен център за административно обслужване на студентите и докторантите."

Какво е колеж?

“Самостоятелният колеж обучава за придобиване на образователно-квалификационната степен "бакалавър". Разполага с академичен състав на основен трудов договор, който по всяка специалност провежда не по-малко от половината от аудиторните и практическите занятия. Хабилитираните лица на основен трудов договор в него провеждат за всяка специалност не по-малко от 50 на сто от лекционните курсове.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Колеж може да се създава и в структурата на университет и специализирано висше училище получили акредитация по професионалните направления или специалности от регулираните професии, по които ще се провежда обучение. Колежът обучава за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър" .

Съгласно статистиката

По данни на НСИ от април 2022 г. в България има 54 висши учебни заведения, от които 4 са самостоятелни колежи, а останалите 50 са със статут “университети и специализирани висши училища”.

Знаете ли кога е основан най-старият университет в света?

Основни разлики между колеж и университет:

*Колежът предлага курсове за дипломи и дипломи на своите студенти. Университетът, освен образователен, е и изследователски център.
*Обхватът на колежа е ограничен в сравнение с този на университета, защото често към един университети има няколко колежа.
*Колежът не предлага изследователска програма на своите студенти като университета.
* Колежът предлага обучение само в определени области. Университетът предлага комбинация от курсове и програми, които не са ограничени по области.

В близкото минало в България съществуваше форма на образованието “полувисше образование”, които се придобиваше в Полувисши институти. В края на миналия век всички 39 държавни полувисши института се перобразуваха в колежи или се интегрираха като филиали в съществуващите университети. 

Тези полувисши институти предлагаха по-тясно и практично специализирано обучение от това в университетите. Примери за такива институти (днес колежи) са:
- Колеж по туризъм, Варна и Бургас - за подготовка на екскурзоводи и специалисти в хотелиерството и ресторантьорството
- Медицински колежи - за подготовка на специалисти - рентгенови лаборанти, масажисти, рехабилитатори, помощник фармацевт, парамедик и др.

Днес в България не съществуват Полувисши институти и образователната степен “полувисше”, “висше” образование се заменя със степени като “специалист”, “бакалавър”, “магистър”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес