Надали има човек, който поне веднъж в живота си да не се е изкушил да опита прясна маслина от дърво. Без значение дали в Гърция, Италия или Испания, то вкусът със сигурност би бил един и същ - ужасен!
Още: Как се приготвя козунак с еритритол?
Още: Какво НЕ трябва да правите на Великден, за да не си навлечете беди и безпаричие
Когато открили за първи път маслините, древните римляни решили да култивират дръвчетата само заради зехтинът. Както може би знаете - след като премахнете костилката, месестата част на маслината съдържа около 30 процента масло.
Още: Могат ли диабетиците да консумират маслини
Още: Как да изпечем най-крехкото агнешко - няколко практични съвета
Още: Как се приготвя какаова плънка за козунак?
Още: Какви грешки допускаме при месене на козунак?
Още: 3 забрани за Великден, които всеки трябва да знае
Каква е истината за черните маслини?
Черните маслини, които са етикетирани като „узрели“ на бурканите, всъщност не са нито черни, нито зрели. Те се откъсват много зелени и след това се обработват с помощта на разредена саламура и разтвори на луга.
Още: Как маслините влияят на кръвната захар?
Още: Ето какво се случва с вашия сексуален живот, ако имате дефицит на цинк
Още: Къде да съхранявате яйцата, за да не се развалят: Грешките, които всяка домакиня прави
Обработката с луга кара естествените фенолни съединения в маслините да се окисляват до черен цвят. Соли на калциев хлорид, соли на желязо (железен глюконат) и сгъстен въздух, барботиран през ваните за втвърдяване, помагат за развитието на черния цвят.
Домашното сушене на маслини без тези добавени соли ще доведе до петнисти и кафеникави маслини, които имат също толкова добър вкус, но не са толкова привлекателни.