Черният чай е напитка с многобройни ползи за здравето. Тонизиращите свойства на черния чай, съчетани с здравословните ползи, го правят идеален заместител на кафето. Как точно действа черният чай и защо е толкова популярен са въпроси, които вълнуват всеки любител на горещите ароматни зимни удоволствия за небцето – чайовете.
Какви са ползите и противопоказанията на черния чай?
Черният чай – енергия, здраве и тонус, събрани в една чаша
Черният чай е не просто напитка за тонус, той е богат на съединения и антиоксиданти, които въздействат благоприятно на здравето на червата и сърдечно-съдовата система. Антиоксидантите предпазват клетките от свободните радикали и осигуряват защита срещу развитие на редица хронични заболявания. Някои специфични антиоксиданти в черния чай редуцират риска диабет и затлъстяване, регулират нивата на холестерола и кръвната захар и помагат за поддържането им в нормални граници. Проучвания за ползите от приема на черен чай, проведени през 2020 година, сочат, че всяка чаша чай намалява с 4% риска от смърт от сърдечни заболявания, с 2 до 4% риска от сърдечно-съдови инциденти – инфаркт, инсулт. Макар тези цифри да не изглеждат внушително, ползите от черния чай за глобалното население са огромни на фона на повишената смъртност от сърдечно-съдови заболявания и значимия брой пациенти с хипертония и диабет – заболявания, водеща причина за смъртност в световен мащаб. Как точно действа черният чай, за да постигне тези резултати?
Как трябва да се приготвя традиционният черен чай
Как точно действа черният чай на нашия организъм?
- Черният чай редуцира нивата на лошия холестерол в кръвта, отговорен за образуването на плаки в съдовете, които са водеща причина за атеросклероза и повишен риск от смъртност поради съдови инциденти. Чрез намаляването на нивата на лошия холестерол черният чай се явява средство за превенция на инфаркта и инсулта. Ежедневният прием на черен чай може да намали холестерола с 4,64 mg/dL според проучване от 2019 г.
- Черният чай подобрява стомашно-чревното здраве, като постига това благодарение на щедрото съдържание на полифеноли, които насърчават растежа на добрите бактерии в стомаха и червата и инхибират този на лошите. Известно е, че ролята на добрите бактерии в стомаха и червата не е свързана само с тяхното нормално функциониране и здраве, а с това на всички органи и системи, тъй като в стомаха се намира значителна част от имунната система. Типът бактерии в червата и присъствието на добри бактерии за сметка на лоши играе важна роля за редуциране на риска от развитие на редица хронични заболявания.
Кога е най-добре да се пие черен чай
- Черният чай е средство за превенция на хипертонията, като постига това значимо въздействие благодарение на свойството си да понижава кръвното налягане при прием за 7 или повече дни. Ефектът е особено осезаем при силния пол и при пациентите с хипертония, а по-малко значим при хората с нормално кръвно налягане. Така черният чай няма да понижи кръвното ви налягане и да повлияе отрицателно на самочувствието ви при нормални показатели. С понижаване на кръвното налягане при пациентите с хипертония черният чай се явява средство за превенция на инсулта. Резултатите от изследвания върху връзката между пиенето на чай или кафе и риска от инсулт и деменция, продължили 11 години и публикувани през 2021 г., обхванали над 350 000 души, сочат, че две чаши черен чай на ден значително редуцират риска от исхемичен инсулт. https://www.healthline.com/nutrition/black-tea-benefits#stroke
7 причини да започнете да пиете черен чай още днес
- Черният чай въздейства благоприятно на диабетиците, като понижава кръвната захар след хранене – значимо въздействие за страдащите от коварното заболяване. Тази полза от консумацията на черния чай го нарежда сред значимите за здравето на диабетиците дарове от природата, които могат да намалят риска от сериозните усложнения, с които диабетът заплашва жертвите си.
- Детоксикиращото въздействие на черния чай се дължи на антиоксидантите, на които е богат. Това въздействие прави черния чай идеален за всички.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: Healthline