Някои от българските градове имат доста интересни имена и любопитни истории, свързани с тях. Днес ще разкажем историята на един град, за чието име се смята, че идва от прабългарската дума за черпак.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Знаете ли името на кой български град е свързано с думата “черпак”?
Става въпрос за красивия морски град Шабла. Има няколко истории, свързани с произхода на неговото име. Кои са те ?
Сабля – името се свързва с лапада/дивия киселец, който растял в региона. Листата му са остри като саби (сабля) и оттам се появило и името на селището.
Шабъла – това е старобългарската дума, която съответства на днешната дума за “черпак”. Причината за появата на това име е извивката, която прави брега при града, който доста прилича на доста кухненски помощник.
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Саблум/Сабула – това е латинската дума за “пясък”. Тези територии са били част от Римската империя, като има теория, че те са сложили това име на региона.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Най-старият морски фар у нас приема посетители
Айше Абла – още една известна теория за появата на името на града. В превод означава “леля Айше”. Легендата гласи, че тя е била собственик на имение, което се намирало на мястото на днешния фар. В региона обаче върлувала чума и се наложило да се премести навътре към селището.
Каква е историята на град Шабла ?
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Кария е най-старото запазено име на населено място в региона, става въпрос за пристанищния град Портус Кария. По римско време селището е било изключително важно, защото обслужва морския път от Цариград до устието на р. Дунав и полуостров Крим. Постепенно през 5-6 в. сл. Хр. се заселват славяни и прабългари, които разрушават селището.
За съжаление, няма запазена информация за Шабла като част от Първата и Втората българска държава. Дори да е съществувало селище тогава, то не е било с важна роля за държавата. Българите по това време не са разчитали на корабоплаването като ромеите. Със сигурност се знае, че е установена османската власт най-късно след похода на Владислав Варненчик през 1444 г.
Какви са най-известните легенди за Шабла ?
Първата легенда се свързва с британския кораб Черният принц, който участвал в Кримската война от 1853г. до 1856г. на страната на Османската империя срещу Руската. Смята се, че той е потънал около бреговете на Шабла. Според легендата корабът е бил пълен догоре със злато, с което е трябвало да се плати на британските войници.
Втората легенда се свързва със слоновата кост, смята се, че покрай н. Шабла са преминавали кораби, които са превозвали основно слонова кост. От време на време обаче са се разбивали и стоката потъвала в морето. Местните започнали да намират на брега от този ценен товар и да го продават.
Знаете ли коя е най-източната точка на България?
Какво се случва с Шабла след Освобождението ?
Шабла се превръща в център на община, но Освобождението не продължава дълго време за тези българи, защото през 1913г. и най-вече след 1919г. районът става част от Румъния. За съжаление, местното население е подложено на репресии, но успява да устои на натиска. След Крайовската спогодба Шабла отново става част от България, като дълго време е село, но през 1969г. става град и се превръща в общински център.