Най-старият манастир в Европа - Св. Атанасий”
Чирпанският девически манастир "Свети Атанасий" е най-старият действащ манастир в Европа. Смята се, че е основан през далечната 344 г. от самия св. Атанасий (Атанасий Велики), по това време Александрийски патриарх, който посещава земите на днешна България във връзка с Вселенския събор в Сердика, през 343-344 г.
Мястото, избрано за построяването на светата обител, било не само красиво, но и с голямо стратегическо значение. Съвсем наблизо е минавал римският път Виа Диагоналис. В древността е имало тракийски нимфеум (светилище на нимфи).
През дългата си история манастирът е многократно ограбван, разрушаван и възстановяван.
По време на османското владичество църквата е била дървена, в манастира е отсядал Паисий Хилендарски, укривали са се хайдутинските воеводи, Васил Левски и други борци за национално освобождение.
Топ 10 на най-старите манастири в България
След 1944 г. манастирът е използван за кошара на местната кооперация, докато според легендата секретарят на местната партийна организация сънува самия св. Атанасий, предупреждавайки, че ако не спре поругаването на светата обител, ще загуби детето си. В началото на 50-те години територията и сградите на манастира са върнати на църквата.
Манастирският комплекс включва църква (реставрирана през 1961 г.), пещера-постница, стари нереставрирани сгради от 1840 г. и нови сгради, построени през 1979 г. по указание на Людмила Живкова през 1979 г. на територията има извор с вода, който се счита за лековит.
Легендите разказват, че още траките са открили лечебната сила на водата от този извор. Вярващите вярват, че тази вода лекува кожни заболявания, подобрява зрението, има благоприятен ефект върху вътрешните органи и дори лекува тумори.
7-те най-красиви манастира в България
В близост тече малка река - Стара река.
От другата страна на тази река, в скалите, има постница - пещера, която служи за молитва и уединение през дните на пост. Смята се, че пещерата може да помогне и при лечението на различни заболявания.
Манастирът над Златна ливада, съчетана с рядката природна красота, която я заобикаля, предлага отлични условия за културен и еко туризъм.
През 2003 г. манастирът е посетен от 115-ия патриарх на Александрия Петрос VII, който подарява на манастира икона на неговия патрон Свети Атанасий. Днес тази икона може да се види в църквата на манастира.