Докато човек се изгради като личност понякога възникват проблеми, които остават непреодолими до зрялата му възраст.
Ако сме били пренебрегвани в детството си от нашите родители, роднини, приятели или съученици, няма начин това да не остави отпечатък върху характера ни. Това дава отражение на държанието ни с близките и непознатите хора. За да си помогнем сами на себе си, трябва да разберем откъде е дошъл този проблем и да се опитаме да го превъзмогнем.
Сега е време да разберете кои са 6-те признаци на емоционалното пренебрегване, възникнали в детството и проявяващи се в по-зряла възраст.
1. Страх от зависимост
Когато ви е страх да бъдете зависими от някого, това е сигурен признак за емоционално пренебрегване, останало във вас от ранното ви детство. Може би не искате да си признаете, но такава зависимост ви плаши и ограничава свободата ви.
2. Недобра преценка за себе си
Ако не можете да определите какви са ви възможностите и кои са вашите слаби и силни страни, вероятно това е признак, че не познавате собствената си личност. Често пъти не можете да си отговорите на въпроса какво искате от живота, защото ви е страх от отговора.
3. Не изпитвате съчувствия към себе си, а изпитвате състрадание към останалите
Когато изпитвате прекомерно състрадание към други хора, но не и към себе си, това е признак на синдрома на емоционалното пренебрегване. Обичате да слушате чуждите неволи, но ви е страх да споделите за своите собствени.
4. Постоянно чувство на вина и срамежливост
Ако се самообвинявате за щяло и нещяло, често пъти сте гневни и изпитвате срам, това е комбинация, която доказва, че страдате от емоционална травма, нанесени в детството ви.
Направете равносметка защо се е получило така и опитайте да превъзмогнете тези чувства. Така ще се почувствате доста по-добре. Отпуснете се и се доверете на някой приятел, който ще ви подаде ръка.
5. Постоянно мислите, че нещо не е наред в живота ви
Все си мислите, че някой говори зад гърба ви, че ви е пожелал лошото или че злослови зад гърба ви. Когато се случи нещо лошо, първата мисъл, която минава през главата ви, е, че е по ваша вина. Постоянната мисъл, че нещо не е както хората не излиза от ума ви.
6. Не можете нормално да показвате своите емоции и чувства
Често пъти просто не можете да споделяте за проблемите, които ви тормозят, а ги таите дълбоко в душата си. Когато някой ви огорчи, вие приемате мълчаливо всичко това и таите негативизма в себе си.
Всички тези признаци са доказателство, че страдате от емоционално пренебрегване, настъпило в ранните ви детски години.
Намерете начин да споделяте повече за своите проблеми, да не таите емоциите в себе си и да намерите начин да преодолеете всичко това, защото то ви пречи да живеете добре.