Великден се празнува в цяла Европа. Някои хора са водени от религиозни подбуди, за други този ден е пролетно събуждане от дълбок зимен сън, а други просто се отпускат и ядат. За Великден основните ястия в различните страни са различни – но домакините навсякъде искат да зарадват любимите си хора с вкусни козунаци, боядисани яйца и други ястия. Великденската трапеза винаги е богата и трудоемка, затова навсякъде за нея се подготвят старателно и грижливо.
Естествено, в различните страни имат своя собствена национална кухня, затова е винаги интересно какви ястия се приготвят за Великден.
- В Грузия, например, традиционно празничната трапеза трябва да включва такива ястия като боядисани шарени яйца, козунак и основното национално ястие – чакапули, което представлява агнешко или телешко месо в сос ткемали (сосът съдържа кисели джанки, чесън, кориандър и червен пипер).
- Във Франция и Ирландия ядат овче месо, а във Финландия – пуешко или агнешко.
- Испанците предпочитат сладкото пред месните изкушения.
- Норвежците нямат специални традиционни ястия за Великден, затова приготвят агнешко, макар и без да влагат особен смисъл в това.
- Жителите на Холандия свързват празника Великден с цветни торти и шоколад в големи количества.
- В Дания предпочитат да ядат яйца с пикантен сос от горчица.
- В Полша пък великденското „агнешко“ представлява сладкиш във формата на агне, който украсява трапезата – може да се купи и готов от магазина.
- Какво ядат на Великден в Германия? Там за великденската трапеза се приготвят месни ястия: печено агнешко по Бранденбургски (Brandenburger Lammfleisch) – месото е нарязано на кубчета с лук, традиционно сервирано със зелен фасул и картофи.
- Традиционното великденско ястие във Франция е L'Agneau Pascal (великденско агне). То символизира както жертвата на Христос, така и началото на нов живот. Великденското агне се пече обаче от тесто. Всяко семейство има стара керамична форма, в която се изпича този символ.
Още: Защо задължително се яде агне на Гергьовден?
Въобще, приготвянето на агнешко за Великден – независимо дали месо от истинско агне или символично във вид на хляб или сладкиш, е исторически обусловено. Причината е, че още от езическите времена на древните богове принасяли в жертва невинни агнета. Това имало и икономическа логика - стадата от овце трябвало периодично да се разреждат, като се колят млади мъжки животни.
Този обичай преминал и в християнството. Едно от задължителните ястия на празника Великден станало ястие от пържено или печено агнешко; така символично се напомня за жертвената смърт на Исус Христос на Кръста, с която той изкупил греховете на човечеството. Постепенно буквалният смисъл на този ритуал изчезнал и той останал само като далечно напомняне, част от обичаите на празника.
Боядисаното яйце също се счита за задължителен и незаменим великденски празничен елемент; освен да го варят и боядисват, го готвят печено в тесто, приготвено със сьомга или дори под формата на яйчен ликьор. Въобще, великденската трапеза винаги е пълна с различни обилни и разнообразни ястия - шоколадови зайчета, великденска извара, козунаци.
Още: Готвач разкри какви са тайните на вкусното агнешко месо
Но месото на великденската трапеза също има своето значение. В миналото агнето се приготвяло цяло, без да се трошат костите, на открит огън и се изяждало преди зазоряване. Всички участвали в такава голяма великденска трапеза: от членовете на рода до случайни минувачи.
В днешно време, разбира се, е трудно да си представим как може едно градско семейство да си сготви цяло агне у дома - но дори чисто символично да приготвим някакво ястие с агнешко месо, тогава гостите несъмнено само ще ни кажат „благодаря“.
Великден е светъл празник, със своите традиции и ритуали. На него за семейството и роднините е най-важното да се съберат всички, да седнат в приятна, искрена компания, да почувстват атмосферата на духовната близост.
Как се овкусява агнешкото месо за Великден?