Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо всъщност хората плачат?

10 август 2024, 12:00 часа

Плачът е универсално човешко преживяване, което често е неразбрано и подценявано. В своята същност плачът изпълнява множество психологически, емоционални и физиологични функции, които допринасят за цялостното ни благополучие.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Една от основните причини хората да плачат е емоционалното изразяване. Когато хората изпитват силни чувства - независимо дали са тъга, радост, разочарование или облекчение - плачът може да бъде естествен и дълбок отдушник. Например сълзите, пролети в момент на дълбока скръб, помагат да се освободят натрупаните емоции, които иначе биха останали неадресирани. По подобен начин сълзите на радост могат да означават дълбока връзка с положително събитие или крайъгълен камък. Това емоционално освобождаване е от решаващо значение за психичното здраве, тъй като позволява на хората да преработят и интегрират преживяванията си, вместо да ги затварят в себе си.

От психологическа гледна точка плачът може да бъде механизъм за справяне. Когато хората са претоварени от стрес или емоционална болка, плачът може да послужи като начин за намаляване на интензивността на чувствата им. Проучванията показват, че плачът активира парасимпатиковата нервна система, която помага за успокояване на организма и възстановяване на емоционалното равновесие. По този начин сълзите могат да действат като форма на самоуспокоение, осигурявайки моментна почивка от емоционалния смут.

Плаче ми се без причина - разберете защо?

Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб

Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов

Плачът играе роля и в социален и междуличностен контекст. Хората по своята същност са социални същества и плачът може да улесни комуникацията и сближаването. Например, сълзите често предизвикват съпричастност и подкрепа от страна на другите, като засилват чувството за връзка и разбиране. Тази социална функция на плача може да укрепи взаимоотношенията, като сигнализира за уязвимост и предизвиква помощ или утеха от приятели и близки. По този начин плачът не само помага на хората да се справят, но и укрепва социалните връзки и подкрепата на общността.

От физиологична гледна точка сълзите имат няколко функции извън емоционалното изразяване. Съществуват три вида сълзи: базови, рефлексни и емоционални. Базисните сълзи поддържат очите смазани, като ги предпазват от сухота и дразнене. Рефлекторните сълзи се произвеждат в отговор на дразнители, като прах или лук, и помагат за отмиването на чуждите частици. Емоционалните сълзи, за които повечето хора се сещат, когато говорят за плач, имат различен състав. Те съдържат по-високи нива на хормони на стреса и други токсини, които не присъстват в базалните или рефлекторните сълзи. Някои изследователи предполагат, че плачът може да помогне за изхвърлянето на тези вещества от организма, въпреки че точните физиологични ползи все още се проучват.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес