Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо ви се хапва нещо сладко СЛЕД ядене

09 февруари 2022, 17:05 часа

За много хора яденето на десерт (или шоколад) след хранене е навик. Вместо физиологично желание за захар, желанието се появява просто защото сте свикнали да завършвате храненето си със сладко. Това е нещо, което искате, а не нещо, от което тялото ви всъщност се нуждае.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Небалансираните хранения, които водят до неравномерно ниво на кръвната захар, също могат да бъдат виновни. Например, храна, състояща се предимно от рафинирани храни, съдържащи нишесте, които се усвояват бързо (например бял хляб, бял ориз, рафинирани зърнени храни), ще доведе до повишаване на кръвната захар след хранене. Скоро след ядене, това изкачване на глюкозата е последвано от спад, което ви кара да жадувате за захар.

Този плод има вкус на шоколадов мус!

Жаждата за захар, която се появява след хранене, може да се дължи на серотонина, мозъчен химикал за добро настроение, който се свързва с повишено щастие. Яденето на сладък десерт води до повишаване на нивата на серотонин в мозъка, което може да ви накара да се чувствате по-спокойни и по-щастливи.

В някои случаи строгата диета, която избягва всички сладки, е виновникът за желанието за сладко. Отказването на сладкиши, които харесвате, може да предизвика и да засили апетита.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Ако смятате, че една от тези причини стои зад желанието ви за сладко, следните стратегии могат да ви помогнат да ги контролирате.

Премахни навика

Разберете, че жаждата преминава. Отстранете се от ситуацията за 30 минути, за да видите дали желанието ви отшумява. Отидете на разходка или направете кратка тренировка. Упражнението подобрява настроението, вероятно чрез повишаване на нивата на серотонин.

Ананасът НЕ е това, което предполагате

Миенето на зъбите веднага след хранене може също да намали желанието за сладко след хранене.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Задоволете сладкото си естествено. Добавете естествена сладост към ястията с гарнитури като картофено пюре (добавете капка портокалов сок и щипка канела), салата от спанак с нарязани ягоди или портокалови сегменти или пълнозърнест пилаф със сушени боровинки или нарязани сушени кайсии.

Завършете храненето си с питателен сладък десерт. Опитайте печена ябълка със сушени череши и кленов сироп, домашен оризов пудинг или задушени плодове.

Яжте балансирани хранения. Добавете бавно смилаеми въглехидратни храни или храни с нисък гликемичен индекс (GI) към храната, за да поддържате нивото на кръвната си захар стабилно след хранене. Храните с нисък ГИ включват пълнозърнест хляб, кафяв ориз, див ориз, киноа, сладки картофи, млади картофи, бобови растения и повечето видове плодове.

За да потиснете апетита по-дълго след хранене, включете източник на протеин на закуска, обяд и вечеря, като яйчен белтък, гръцко кисело мляко, птиче месо, риба, постно месо, тофу и бобови растения.

Подсладете закуската си. Изследванията показват, че добавянето на малка порция нещо сладко към закуската – квадратче шоколад, бонбон или дори бисквитка – предотвратява желанието за сладко по-късно през деня. Теорията: Когато се събудите сутрин, нивата на серотонин са най-високи, а апетитът е най-нисък. Това означава, че яденето на сладко със закуска, когато нивата на серотонин вече са високи, няма да даде на мозъка ви същия тласък на серотонин. Без асоциацията за добро настроение, гладът по-късно през деня ще намалее.

Не забранявайте лакомствата. Включете десерт в диетата си веднъж седмично, за да предотвратите чувството на лишение. Ако желанието ви за сладко е постоянно, поддавайте се понякога, за да предотвратите по-интензивното желание.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес