Искате топлина и уют навсякъде, нали? И е много странно да мръзнете в собствената си къща, когато навън температурата е висока.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Много от нас са забелязали, че въпреки факта, че навън времето е прекрасно топло, във вилната или селската къща често е студено и влажно. Разликата в температурата е особено остра, ако къщата се посещава рядко.
Например, извън стените на къщата температурата може да достигне до 25 градуса по Целзий, но вътре - не надвишават 15 градуса.
Кой е шефът на къщата?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Важно е да се отървете от боклуците, които са се трупали с години в мазетата, килерите и шкафовете. Те вече може да са мухлясали и да разпространяват не само неприятната миризма на влага, но и различни болести.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Отворете всички прозорци и врати и проветрете добре всички помещения, защото в противен случай плесента няма да изчезне никъде, дори и да затоплите добре помещенията.
Трябва да пребивавате по-често в къщата, за да я съживите. Това ще изисква достатъчно време и постоянно отопление, само така къщата ще има време да се затопли, да изсъхне и след това да започне да акумулира и съхранява топлина.
Отличен вариант е газовият котел. Той ще ви позволи да изсушите къщата многократно по-бързо, отколкото например отоплението с печка. Можете също така да си купите отоплителен уред.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
3 правила за проветряване на стая в студено време, не всеки знае за тях
Изолирайте!
Понякога проблемът не се крие в отсъствието на собственика, а в самата сграда. Неправилно монтирани прозорци, които пропускат въздух, лоша дограма, проблеми с основите, настилката или подовете - всичко това заслужава професионално строително око, за да се установи навреме причината за загубата на топлина от жилището.
След като течовете бъдат отстранени, можете да започнете да изолирате: например дървена лятна къща винаги е по-топла и по-суха от тухлена, защото дървото се затопля по-бързо и по-лесно и задържа топлината по-дълго. Правилно положената и правилно изолирана основа е гаранция за дълъг комфортен живот на вашата къща и на вас в нея.
А може би покривът?
Понякога скоростта на изтичане на топлината зависи от състоянието на покрива на къщата. За да сведете до минимум загубата на топлина, трябва да го изолирате. Проучванията твърдят, че именно през покрива изтича около 40% от топлината на къщата, тъй като горещият въздух според законите на физиката се издига нагоре и само при протекъл покрив намира своя път навън.
Той може да бъде изолиран както отвътре, така и отвън, като за целта има различни материали. Важно е да се консултирате със специалисти, преди да изберете подходящия за вас изолационен материал.
Погледнете в мазето или сутерена
Тези скрити места в къщата изискват специално внимание, тъй като трудно се проветряват и най-често в тях се натрупват най-необходимите и стари вещи с години. Въведете ред в гардеробите, мазетата, килиите и складовете, изсушете помещението с помощта на отоплителен вентилатор, премахнете мухъла и другите места, засегнати от влага и гъбички.
Като цяло е идеално да се организира вентилация на такива места. Често проблемът на цялата къща се крие в такива кътчета.
Вижте старите вещи с нов поглед
Понякога в търсене на източника на влагата обръщаме внимание на погрешни предмети. Но често става въпрос за дреболии: килими, пропити с влага, микроби и неприятна миризма, по които не може да се ходи бос; завеси, които живеят в къщата още от времето на прабаба ви; мебели, чиято тапицерия е живяла десетилетия без нито едно пране и почистване.
Всички тези неща са развъдник на влага, миризма, мухъл и бактерии. Отървете се от тях или ги дезинфекцирайте старателно, за да може домът ви да диша.