Медиците препоръчват започване на физическа активност в края на първия и началото на втория триместър. Съвсем първите седмици тялото има нужда да се адаптира към новия "режим", токсикозата преминава, рискът от спонтанен аборт също. Оптималното време за започване на физическа активност е между 9 и 12 гестационна седмица до 38-39 седмица.
Всички гинеколози забраняват интензивните тренировки, много от които изключват бягането. Интензивността на тренировката се определя от пулса: той трябва да бъде в рамките на 60-70% от максималната стойност.
Може ли да тичаме по време на бременност?
Лекарите не препоръчват бягане за повечето бременни жени, особено ако те не са тренирали джогинг преди бременността. Изключение правят тренираните спортисти без противопоказания.
За професионалните спортисти въпросът за продължаване на бягането по време на бременност се разглежда индивидуално. На здрави жени с безпроблемна бременност, които тренират редовно, може да се разреши бавен, кратък джогинг. В техния случай отказът от обичайния начин на живот може да влоши физическото и психологическото състояние. Подходящ за бягане е периодът от края на 1-ви до началото на 3-ия триместър.
За начинаещи и жени, далеч от спорта, бягането е забранено през цялата бременност. Организъм, който не е адаптиран към стреса, може да се травмира по време на бременност. Започвайки от 1-ви триместър, бременните жени активно освобождават хормона релаксин, който е необходим за имплантирането на ембриона в матката. Релаксинът повишава еластичността на връзките и подвижността на ставите. Това затруднява поддържането на равновесие и увеличава риска от падане и нараняване. Шокови импулси и сътресения по време на тичане носят допълнителна доза стрес върху тазовото дъно и ставите. Мускулите бързо се уморяват, имат оток. Натоварването на сърцето и кръвоносните съдове се увеличава.
Всяка физическа активност, особено бягане, е допустима само след консултация с лекар. Самообучението може да доведе до необратими последици.
Как да спортувате правилно по време на бременност
Физическата активност на бременната жена ще предотврати подуването на крайниците, болките в гърба и кръста, ще подобри настроението.
Следвайте определен режим на тренировка. На бременните жени трябва да се разрешават само леки кратки тренировки. Започнете с редовни 10-минутни трениривка, като по малко свиквате с товара. Преди тренировка, не забравяйте да се загреете, след - разходка и възстановете дишането. Без резки движения или скачане.
Създайте безопасна среда. За тренировка изберете равна повърхност, тренирайте през деня. Парк или стадион ще свърши работа. Дейностите на открито трябва да се провеждат при топло време, без горещина или студ, без валежи или силен вятър.
Тренирайте в удобно облекло. Облечете се със спортно облекло с широка форма, която не пречи на движението ви.
Тренирайте само когато се чувствате добре. Следете пулса си: той трябва да е под 60-70% от максималната стойност. Ако има аларми, спрете да спортувате и потърсете лекар.
Пийте вода, преди да почувствате жажда. Поддържайте баланса на вода и сол по време на спорт, за да останете хидратирани. Погрижете се за възможността да посетите тоалетната по време на вашата тренировка.