Монреал се намира в югозападна Канада, в устието на река Отава. Разположен е върху множество малки острови. Това е най-големият град във френско-езичната канадска провинция Квебек. Населението му е 1 762 949 души, а заедно с предградията наброява 4 291 732 жители (2021 г.).
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
История на Монреал
Канада започва активно да се колонизира от европейците в началото на ХVІІ век. Първото селище възниква през 1642 г. в подножието на планината, наречена Мон Роял. Самият град първоначално се е казвал Вил Мари, а по-късно това име е сменено с днешното название. 17 май 1642 г. се счита за официален рожден ден на Монреал.
Още: Какво представляват ин и ян: Значението на символа с прости думи
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Монреал бил столица на Канада в периода 1844-1849 г. Той бил лишен от този статут едва, когато по геополитически причини за столица била избрана Отава.
През 1951 г. Монреал става град с едномилионно население. След 1960-те години се забелязва известен индустриален растеж. През 1967 г. тук дори се провежда „Експо-67“. По това време са построени най-големите небостъргачи в Канада, изградени са метро и високоскоростни магистрали.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Забележителности на Монреал
Монреал, подобно на Париж, има своята „Нотр Дам“. Базиликата „Монреалската Света Богородица“ се намира в историческия квартал на Монреал и се смята за една от най-красивите църкви в Канада. Това е катедрала в неоготически стил, украсена със 70-метрови камбанарии. Тези камбанарии преди са служили за отличителни черти на града, а днес са едни от неговите най-красивите архитектурни структури.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Коя е най-високо разположената столица в света?
Ако посещавате като турист Монреал, не пропускайте едно уникално място – „Биодом“. Тук в огромно помещение са пресъздадени различни кътчета на земята. Зоопарк, аквариум и инсектариум се побират под един покрив. Това е научен център, където можете да гледате научно-популярни филми, да слушате лекции за опазването на околната среда, за поддържането на екосистемите и съхраняването на природната красота.
Интересно място в Монреал са музикалните люлки на „Площада на изкуствата“. 21 люлки представляват колективен музикален инструмент. Всяка от тях възпроизвежда звука на определен инструмент. Колкото по-високо залюлеете люлката, толкова по-висока е нотата.
Заслужава си да посетите „Стария Монреал“, който е наситен с история. Тук има много исторически музеи и ресторанти, където можете да опитате оригинални традиционни ястия.
Т. нар. „Подземен град“ е частта от Монреал, която най-много впечатлява туристите. Това е конгломерат от хотели, магазини, офиси, кина, паркинги и заведения за обществено хранене. Общата площ на подземния град в Монреал е около 30 квадратни километра. Тук може да живеете с месеци, без да излизате на повърхността на земята.
Още: Помага ли сухият шампоан при мазна коса и как да го използвате?
„Музеят на модерното изкуство“ е голям център, чиито изложбени образци са създадени от наши съвременници. В колекциите има картини на френски експресионисти.
Друга забележителност на града е гробището Notre-Dame-des-Neiges - едно от най-големите в Северна Америка. Тук са погребани известни исторически личности, писатели, художници, културни дейци, политици и др.
Икономика
Икономиката на Монреал е втората по големина в Канада (след Торонто). Градът е център на търговията, индустрията, технологиите, културата и финансите. Много корпорации имат седалище в Монреал.
Пристанището на Монреал е най-голямото речно пристанище в света и обработва 26 милиона тона товари годишно. Като едно от най-важните пристанища в Канада, то е място за търговия със зърно, захар, петролни продукти, машини и потребителски стоки. Поради тази причина Монреал е крайно важен железопътен възел на Канада и открай време е един от транспортните центрове на страната.
През 2006 г. ЮНЕСКО обяви Монреал за „град на дизайна" заради привлекателната му архитектура. Също така, той е на второ място в Западното полукълбо по брой кафенета и ресторанти на глава от населението. В това отношение отстъпва само на Ню Йорк.
Въпреки, че в Канада и английският, и френският имат статут на официални езици, в Монреал само френският се счита за официален.
---