Някои хора смятат Ню Йорк за столица на САЩ, а Сидни или Мелбърн за столица на Австралия. Тази грешка е твърде упорита, защото мащабът на тези градове е съвсем „столичен“.
Още: С горещ или със студен сироп е по-добре да заливаме баклавата?
Още: Топ 7 съвета за побеляла коса, които ще ви спестят много ядове
Въобще, как се избира столицата на една страна?
По правило столицата представлява доста голям, гъсто населен и във всеки смисъл развит град. В него трябва да са съсредоточени различните държавни институции – парламент, правителство със съответните министерства, резиденцията на държавния глава. Но в Австралия всичките процедури по определянето на столицата се развили доста по-бавно и целият този важен за държавата процес протекъл малко по-различно.
Още: Австралия забранява социалните мрежи за деца
Още: Защо е хубаво да се накиснат суровите ядки преди консумация?
Още: Знаете ли как влияе алкохолът на сърцето?
Кандидати за столица били два гигантски града, и двата икономически развити и гъсто населени - но нито единият, нито другият станали столица, независимо от това, че натискът и за единия, и за другия бил твърде енергичен. Защо?
През 1788 г. британците започват колонизацията на Австралия, създавайки първия голям град на източното крайбрежие, в региона Нов Южен Уелс. Този град по-късно става Сидни с население над 5 милиона души.
По-късно, през 1835 г., друг голям град, Мелбърн, се появява и започва активно да расте в югоизточната част на Австралия. Сега той е вторият по големина град в страната с население от около 4,5 милиона души.
През целия ХІХ век Мелбърн активно се развива, расте и дори надминава по-стария Сидни по отношение на население, икономика и култура. Накратко, през 1901 г., когато британските колонии в Австралия решават да се обединят в Австралийския съюз, който, макар и формално под управлението на Британската империя, всъщност става нова независима държава, възникнала необходимост от столица.
Още: Столичанин е първият тото милионер за 2025 г.
Още: От какво се прави истинският коняк?
Още: Самолет се отклони от пътя заради пътник, създавал смущения
И като се има предвид факта, че в началото на ХХ век Сидни отново започнал да взема палмата от Мелбърн, избухнал ожесточен до неразрешимост спор за това на кой град да се даде предпочитание. Като цяло, за да се избегне разделението в новопоявилата се страна, беше решено да се построи изцяло нов град, който да бъде приблизително на еднакво разстояние от Сидни и Мелбърн. Дебатите били толкова разгорещени, че това наистина било единственото най-разумно решение: нито един от двата града. Между тях австралийците започнали да строят съвсем нов град, който да бъде столица на младата държава. Строежът се ръководел от архитекта Б. Грифин от Чикаго, който спечелил обявения международен конкурс. Неговият план и днес личи съвсем ясно по получения резултат: ако погледнете града от птичи поглед, центърът ще се окаже голяма градина в най-добрия смисъл на думата. А градът бил кръстен Канбера, защото на диалекта на аборигенското племе „нгамбри“ думата се превежда като „място за срещи“. Е, та какво друго е столицата?
В интерес на истината, по време на строителството проектът бил частично променен. Тази намеса в плановете му толкова обидила Грифин, че той напуснал града на мечтите си през 1920 г. Въпреки това, след около 40 години градът започнал напълно да отговаря на първоначалния проект.
Името на столицата също не се появило веднага. Били предложени доста странни названия:
- Енгирскот;
Още: Заклещи се с главата надолу: Жена се подхлъзна в триметрова пукнатина в Австралия (СНИМКИ)
- Сидмеладпербришо;
- Меландипербейн;
- Кенгурему.
Името Канбера било предложено от лейди Денман, съпруга на генерал-губернатора.
Днес Канбера е невероятно красив и зелен град. Намира се в долина на брега на изкуствен залив. В града няма изградени промишлени предприятия – затова пък са налице множество паркове и зони за отдих.
Канбера е малък град, така че можете да видите всички забележителности само за един ден. Туристите се интересуват предимно от сградите на Парламента и Върховния съд, Националната галерия, Ботаническата градина и, разбира се, един прочут мемориал на капитан Джеймс Кук - водна колона с височина 140 метра.
Така Канбера по право може да се нарече град на бъдещето - развит, чист, с отлична инфраструктура и условия за живот.
---