Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо солта топи леда?

27 декември 2022, 14:00 часа

Милиони тонове сол се използват всяка година за топене на сняг и лед навсякъде по света. Но как солта кара леда да се разтопи? Първо, важно е да разберем малко за водата през зимата. Както вероятно знаете, точката на замръзване на водата е 0 градуса по Целзий - т.е. когато водата достигне тази температура, тя се превръща в лед. При тази температура заледеният ви път обикновено има тънък слой вода върху леда, а молекулите на леда и водата си взаимодействат. Тази вода постоянно топи част от леда, докато ледът под нея замразява част от водата. При тази температура скоростта на обмен е доста постоянна, което означава, че количеството вода и количеството лед остават едни и същи.

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Къде и как в България се добива морска сол?

Ако стане по-студено, повече вода се превръща в лед. Ако стане по-топло, повече лед се превръща във вода. Когато в уравнението се добави йонното съединение сол, то понижава температурата на замръзване на водата, което означава, че ледът на земята вече не може да замрази този слой вода при температура от 0 градуса по Целзий. Водата обаче все още може да разтопи леда при тази температура, което води до по-малко лед по пътищата. Но може би се питате как солта понижава температурата на замръзване на водата. Това понятие се нарича "понижаване на температурата на замръзване". По същество солта затруднява свързването на водните молекули в тяхната твърда структура. Във водата солта е разтворено вещество и се разпада на своите елементи. Така че, ако използвате трапезна сол, известна още като натриев хлорид, за да разтопите лед, солта ще се разтвори на отделни натриеви и хлоридни йони.

Как солта, оцетът и водата могат да гонят лошата енергия вкъщи

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Често обаче градовете използват калциев хлорид, друг вид сол, по заледените си улици. Калциевият хлорид е по-ефективен при топенето на леда, защото може да се разпадне на три йона вместо на два: един калциев йон и два хлоридни йона. Повече йони означават повече йони, които пречат на твърдите ледени връзки. За съжаление хлоридът е изключително вреден за околната среда. Той може да убие водните животни, а това може да се отрази на други животински популации в хранителната верига. Хлоридът също така дехидратира и убива растенията и може да промени състава на почвата, като затрудни растежа на растителността. Въпреки че някои други съединения, които могат да топят лед и сняг, не включват хлорид, те са много по-скъпи от натриевия или калциевия хлорид. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес