Шафранът или червеното злато е подправка от изсушените близалца на шафрановия минзухар (Crocus sativus), който остава сред най-скъпите вещества в света през цялата история. Има горчив вкус, аромат на сено и леки метални нотки; шафранът е бил използван като подправка, аромат, багрило и лекарство. Шафранът е роден в Югозападна Азия, но за първи път е култивиран в Гърция. За народите на древното Средиземноморие шафранът, събиран в киликийския крайбрежен град Соли, е бил най-ценен, особено за употреба в парфюми и мехлеми.
Шафранът - това скъпо удоволствие
Но защо тази подправка е повече от цената на златото? Смята се, че са необходими до 170 000 отделни цветя, за да се получи само 0,45 кг. За толкова малък добив можете да видите защо може да е скъпо, но има и още.
Цветята се берат от първа ръка на разсъмване, когато цъфтят 1 седмица в годината. След като бъдат набрани, може да отнеме до 40 часа, за да вземете ръчно всички близалца, женската част на растението ръчно.
Обикновено едно цвете съдържа 3 близалца. Шафранът се нуждае от горещо време, за да расте, Иран произвежда 90% от световния шафран. Растенията цъфтят през октомври и ноември. Този неуловим вкус е най-добре да се разкрие, като се препичат за кратко конците в тиган или се накисват в гореща вода, след което готвачи често го натрошават директно в тенджерата или го използват за вливане на бульон или вино.
Как да си отгледаме шафран на балкона
Прекрасен е за приготвяне на ориз. Слагате шафрана в горещ бульон или вода, с която се вари ориза. След като шафранът се накисне, може да го използвате както обикновено с ориза. В зависимост от ориза, който използвате, може да има различни количества вода за готвене. Проверете какъв ориз имате, преди да готвите, за да знаете колко вода или бульон да добавите.