Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо първото българско знаме е било конска опашка и било ли е наистина?

15 октомври 2022, 13:00 часа

Сигурни ли сте, че първото българско знаме е било конска опашка, както сте чували, чели и учили през годините? Оказва се, че подобно на множество други факти, които сме считали за такива, и този не е съвсем сигурен и доказан. Любопитен епизод от „Барадж тарих” – волжко-български летопис от ХІІІ век – дава основание да се усъмним в твърдението, че първото българско знаме е било конска опашка и да допуснем, че не е било, а само е приличало на такава. Подобни исторически извори са в състояние да преобърнат историята и да заличат всичко, което сме учили и в което сме вярвали убедено през годините.

Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин

Още: Стихотворение на деня, 27 декември, от Димчо Дебелянов

Друг исторически факт, който ни кара да се съмняваме, че първото българско знаме е било конска опашка, е този, че конят е бил свещено животно за прабългарите. Почитта към него стигала до там, че нашите прадеди не са го използвали дори за работа, което ни кара да се запитаме защо са си позволили да режат опашката му, за да я превърнат в знаме. Или може би именно защото конят е бил свещен точно част от него е станала символ на българското под формата на знаме – символ на бойния дух, на честта, на вярата и победата, знаме, чието пленяване било най-трагичната част от всяка война.

Необичайните знамена

Бойните знамена от онези векове

Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов

Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?

Чудейки се първото българско знаме било ли е конска опашка, проучваме какви са били традициите в онези векове по отношение на бойните знамена. Известно е, че в Древна Гърция и далеч не само там, ролята на знаме е играла фигура на животно, издигната върху дебела пръчка. Тоест употребата на животинските фигури или части от животни за знаме не била чужда на древните хора, а напротив – често били използвани именно за знамена. Значи ли това, че и българите са използвали животно за знаме, но не фигура, а истинска част от него – конска опашка? В Рим са избрали вълчица, в Гърция – сова, защо българите да не са отдавали почитта си към конете именно така – превръщайки опашката им в най-светия символ – знамето?

Значима била опашката на свещените животни за древните народи и те извършвали множество ритуали, свързани с нея. Поради това не следва да ни учудва, ако българите са я използвали за знаме, вярвайки, че свещеният кон чрез неговата опашка, развята като знаме, им носи бойни победи.

Кога българското знаме е предложено да бъде синьо, черно и бяло?

Защо конската опашка не е достигнала до нас?

Още: Стефановден 2024 - поверия, традиции и обичаи

Още: Къде да отидем на почивка през зимата в България

Ако приемем все пак, че първото българско знаме е било конска опашка, защо то не е достигнало до нас? Множество рисунки върху скалите в района на старите български столици Преслав и Плиска изобразяват и знамена, но те изглеждат не като конски опашки, а сякаш изработени от плат. Вероятен факт, който би могъл да обясни защо конската опашка не е достигнала до нас, е, че като естествена материя, тя се разлага във времето и няма как да бъде съхранена през вековете, за да достигне до нас – наследниците.

И докато все още има съмнения и спорове около това било ли е първото българско знаме конска опашка, или не, то е несъмнено, че ако е било, причината е само една – че за прабългарите конят е бил свещеното животно, поради което са избрали именно неговата опашка, за да им помага в тежките битки, които водели.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес