Майчинският инстинкт е вродено чувство за невероятна сила. Всяко животно го има, а при котките действа безотказно. Няма по-грижовно животно от майка котка. Тя не оставя котенцата нито за минута, ближе ги, храни ги с мляко 12-15 пъти на ден, защитава ги и ги учи на живот.
За съжаление, има изключения, когато нова майка изоставя бебетата си и не проявява интерес към тях.
Защо котката става безразлична към малките си?
Котката също е живо същество, което не е чуждо на преживявания, страхове и болезнени състояния.
1. Котката е първескиня и твърде млада (до една година). Като правило, те трудно раждат първите си деца. Претърпяла страх, млада, неопитна майка може да откаже да храни и да се грижи за бебетата си, опитвайки се да напусне дома.
Топ 10 на едни от най-красивите породи котки
Само тактът и уменията могат да помогнат на котенцата да оцелеят, а майката може да я научи да обича децата си.
2. Майчинският инстинкт изобщо не е развит. Това е много рядко, но все пак се случва. Невъзможно е да принудите котка дори да храни собствените си деца.
3. Чужда миризма. Всеки знае, че не трябва да пипате новородени котенца с голи ръце. Уплашена от миризмата на някой друг, котката може да откаже да се приближи до котето.
Затова трябва да носите ръкавици, когато израждате котка или докато се грижите за коте.
4. Нежизнеспособно коте. Понякога едно котило съдържа бебе, чиито жизнени показатели са много слаби.
Котката чувства това и не иска да споделя ресурси с него, като предпочита по-силното потомство. Това е естественият подбор в действие!
5. Еклампсия при котка. Заболяване при котките майки, което причинява рязко намаляване на калция в кръвта.
Топ 10 на най-сладките породи котки
В този случай майката не само не иска да храни котенцата, но и е в опасна ситуация, граничеща със смъртта. Необходима е спешна лекарска намеса.
6. Без мляко. Ако вашата котка е изпитала силна болка поради трудно раждане, тя може да е дълбоко стресирана.
Поради тази причина животното може да няма мляко. Без възможност за хранене, котката не проявява интерес към потомството.
7. Възпалителни процеси. Възпалението на млечните жлези и матката е често срещано заболяване след раждането на котките.
Една котка просто няма физическата сила да се грижи за новородените, които се нуждаят от хранене и грижи 24 часа в денонощието. Това не може да стане без помощта на опитен ветеринарен лекар.
Ако една котка се е отказала от котенца, няма смисъл да я насилвате. Погрижете се сами за децата. Често котките, виждайки грижите за потомството си, се връщат при децата.