Хубаво е да си умен. В крайна сметка интелигентните хора печелят повече пари, натрупват повече богатство и дори живеят по-дълго. На повърхността да си умен изглежда като лесен живот. Но има и друга страна на нещата.
Интелигентните хора имат репутацията на хора, които правят глупави грешки. Простотата на някои житейски ситуации и изобилната интелигентност на тези, които често бъркат, могат да бъдат направо комични. Шейн Фредерик от Йейлския университет е сред първите, които провеждат изследване, което обяснява защо рационалното мислене и интелигентността не вървят ръка за ръка.
В проучванията си Фредерик дава на хората прости задачи за решаване, като този:
Една бухалка и топка струват долар и десет цента. Бухалката струва един долар повече от топката. Колко струва топката?
Фредерик откри, че някои хора имат склонността уверено да изричат грешен отговор, заявявайки, че топката струва десет цента. Вие, разбира се, знаехте, че правилният отговор е, че топката струва пет цента, и сте напълно оправдани, ако се чудите дали по-малко умните хора са тези, които изричат грешния отговор.
9 научно доказани признака, че сте много интелигентни
Психолози от университета Джеймс Мадисън и университета в Торонто се чудеха същото. Те дадоха подобни тестове на логиката на стотици хора и сравниха точността на техните отговори с техните нива на интелигентност. Изследователите открили, че умните хора са по-склонни да изричат грешен отговор, защото всъщност правят повече умствени грешки, когато решават проблеми.
Умните хора са по-податливи на глупави грешки поради слепи петна в начина, по който използват логиката. Тези слепи петна съществуват, защото умните хора са склонни да бъдат прекалено уверени в своите способности за разсъждение. Тоест, те са толкова свикнали да бъдат прави и да имат бързи отговори, че дори не осъзнават кога се провалят, като отговарят, без да обмислят нещата.
Признаци за висока интелигентност
Манекените, които сбъркаха въпроса за бухалката и топката, също не бяха толкова тъпи. Когато Фредерик зададе въпроса на студенти от Харвард, Принстън и MIT, повече от половината от тях го сбъркаха.
Може би най-страшното нещо в грешките, които правят високоинтелигентните хора, е колко не са наясно с тях. Хората от всички нива на интелигентност се поддават на така нареченото „сляпо петно на пристрастия“. Тоест ние сме страхотни в забелязването на грешките на другите хора и ужасни в разпознаването на нашите собствени. Колкото по-глупава е грешката, толкова по-трудно е за един интелигентен човек да приеме, че я е направил. Въпреки че може да изглежда, че не прекарваме дните си в решаване на логически проблеми като въпроса с бухалката и топката, мозъчните функции, участващи в разрешаването на тези проблеми, са същите като тези които използваме в ежедневното мислене. Следователно склонността да се правят глупави неща следва умните хора на работното място.