Много са символите на късмет в различните краища на света: От четирилистни детелини до заешки стъпки. Сред тях на особена почит е подковата, която се счита за символ на късмет и предпазва от зли сили.
Вярва се, че подковите, които са често срещани в затворени пространства като хамбари или конюшни, подарявани на младоженци или носени като бижута, носят късмет и закрила. През вековете се появяват няколко истории за произхода на това поверие и защо хората по цял свят вярват в късмета на скромната подкова.
Защо подковата носи късмет?
Точният произход на вярването за “щастливата” подкова е обвит в мистерия, но вероятно датира от древни времена. Преди много години се вярва, че желязото има мистични свойства. Неслучайно много алхимици правят опити в миналото да превърнат желязото и други неблагородни метали в злато. Фактът, че създаването не железни подкови съчетава два свещени елемента, също играе роля в поверието, че тези предмети имат магическа сила. Създаването на подкова съчетава двата елемента: земя и огън. Желязото в своята все още необработена форма символизира земята, а кованото горещо желязо символизира огъня. Смята се, че тази комбинация има магическа сила и така се ражда легендата за подковата, която носи късмет.
Силата на желязото
Друга история е свързана с метала в подковите. Древните западноевропейци вярвали, че желязото има магическа сила и може да прогони злото. Фолклорът от онова време е изпълнен с приказки за палави феи и митични същества. Подковите, направени от желязо, естествено се превръщат в защитни талисмани.
Според друга легенда вещиците толкова се страхували от железни подкови, че пътували с метла вместо с кон. А халдейците от 8-ми век вярвали, че формата на полумесец на подковата предпазва от уроки, което я превръща в талисман за късмет
Ирландската приказка за ковача и дявола
Особено популярна е една ирландска легенда, в която се разказва защо подковата до днес гони злите сили.
Работил си един ковач усилено в работилницата, изковавайки конски подкови. Изведнъж се появил дяволът и поискал обувките на ковача. Майсторът познал дявола, взел една горяща подкова и я забил дълбоко в крака му. Дяволът изпитвал такава мъчителна болка, че откъснал подковата и се заклел, че никога повече няма да се доближи до такава. Така се създава традицията да се закача подкова над входа на къщата, за да се прогонват злите духове.
Значение на числото 7
Броят на дупките в подковата не е просто случаен избор на дизайн. Обикновено подковите имат 7 дупки за закрепване към копитата на коня. Числото 7 е почитано в различните култури заради честите му появявания в природата и живота: 7 континента, 7 морета, 7 цвята в дъгата, 7 дни в седмицата. Тази връзка с числото 7 само подсилва силата на подковата да носи късмет.
Съществуват спорове относно това как да окачите подковата за късмет. Някои смятат, че трябва да е с вдигнати пети, наподобяваща"U", за да се предотврати изливането на късмета. Други вярват в ориентацията с петите надолу, за да “изсипе” благословия върху тези които минават отдолу. Може би решението е да имат две подкови, окачени в двете посоки, за да си гарантирате двойна доза късмет.
Още: Как се поставя конска подкова за късмет вкъщи
Още: Каква е символиката на коледната елха?
Още: 3 любими стихотворения за Коледа от български писатели
Задължително трябва да имате тези предмети у дома си! На късмет са!
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Какво НЕ трябва да се прави на Коледа - забраните, които всеки трябва да спазва