Хората с наднормено тегло се чувстват по-добре в периоди на необичайна топлина, тъй като мастният слой работи като "узбекска козина" и не им позволяват да се прегряват, показва наскоро публикувано проучване на руските учени "Промяна на климата и здравето: оценка, показатели, прогнози".
Резултатите от изследванията на група руски учени стартираха след необичайните топлинни вълни след 2010 г. Изследователите успяха да съберат много данни за въздействието на необичайно горещото време върху човешкото здраве.
"Противно на общоприетото мнение, наднорменото тегло не е рисков фактор за смърт и сърдечно-съдови усложнения по време на топлинните вълни. Напротив, има положителна зависимост между телесното тегло и качеството на живот през този период", се казва в доклада.
Както е обяснено в текста на документа, топлопроводимостта на мастните тъкани е по-ниска от тази на други тъкани в тялото, следователно подкожната тъкан играе ролята на "узбекска козина", която пречи на преминаването на топлината, предаде БГНЕС.
"Поради тази причина хората със затлъстяване са по-чувствителни към умерен топлинен стрес. Въпреки това, когато околната температура се повиши над температурата на кожата, както се случва по време на топлинни вълни, слабите хора губят топлина чрез излъчване и конвекция на единица маса по-бавно, отколкото пълните." - се казва в доклада.
В същото време излагането на висока температура изостря заболявания като диабет, белодробни заболявания, неврологични заболявания, психични заболявания, пептична язва, бъбречни заболявания и засяга съня.