Въпреки, че производителите обикновено предлагат висококачествено оборудване, понякога с пералните машини възникват проблеми, предимно в резултат на неправилна употреба или пренебрегване на препоръките за работа. Най-честата неизправност е, че пералнята не отмива омекотителя от съответното гнездо.
В отсека за зареждане има специално гнездо за препарат за омекотяване, омекотител (течно средство, което влиза в барабана по време на работа и придава на прането свежест и приятен аромат).
Случва се обаче, че омекотителят остава недокоснат. Защо пералнята не го поема и какво да правите в този случай?
Може да пренебрегнете тази на пръв поглед дреболия и да изперете прането без омекотител, щом машината не го „иска“. Опитът обаче показва, че подобен проблем сигнализира за необходимост от спешен ремонт, за да се избегнат по-сериозни неизправности в бъдеще. Възможно е да има няколко причини, поради които пералнята не приема омекотителя.
Една от тях може да е следната: филтърът при входа на водата е запушен. Този филтър представлява фина мрежа - задачата му е да задържа котления камък. Ако водният канал е стеснен поради запушване, тогава налягането на водата ще бъде ниско. Затова пералнята набира вода дълго време и дори може да активира работния цикъл. В резултат на това слабото водно налягане не само ще остави омекотителя недокоснат в гнездото му или ще отмие малка част от него, но и не ще отмие правилно даже самия прах за пране.
Пригответе си домашен омекотител за дрехи - няма да купувате повече
Ниското налягане на водата в системата по време на прането или ненапълно отвореният кран ще дадат подобен резултат.
Друга причина: каналът, през който водата отмива течния омекотител от гнездото му, е запушен. Това е резултат от използване на омекотител с изтекъл срок на годност или съхраняван в неподходящи условия. С течение на времето той се сгъстява, образува бучки и не се разтваря напълно във вода. Заради повреда на входния клапан за вода пералнята може изобщо да не се включи или омекотителят да си остане в гнездото.
Различните конструкции на перални предлагат различни варианти за подаване на вода към зареждащия отсек.
При простите модели с един клапан във всяко гнездо на отсека е монтирано допълнително устройство за разпределение на водата или са оборудвани със специално жило (тънко метално въже), което движи дюзите - а те пускат водата, която отмива съдържанието от желаното гнездо. Повредено жило или запушена дюза ще причини проблеми с отмиване на омекотителя.
В по-скъпите модели се монтират три или дори четири клапана. Така има специален клапан за отмиването на омекотителя от неговото гнездо. Ако пералнята приеме праха за пране, но не и омекотителя, значи е виновен дефектният клапан за гнездото на омекотителя.
Кога не трябва да използвате омекотител за пране?
Как да решим проблема?
В повечето случаи причината за тази неизправност е запушен филтър при подаването на вода. Можете сами да отстраните проблема. За да направите това, трябва да изпълните следните стъпки.
Изключвате пералнята от електрическия контакт и спирате водата. Развивате маркуча, който подава вода. Изваждате пластмасовия филтър. Промивате го с вода и внимателно го почиствате чисто механично. Повтаряте същите манипулации с филтъра в другия край на маркуча.
Поставяте вече чистите филтри на място, свързвате маркуча, пускате вода, проверявате връзките за течове. Включвате в електрическия контакт. Пускате пералнята.
Но имайте предвид, че ремонтът на пералня изисква определена квалификация на майстора и използването на специални инструменти. В някои ситуации ще са необходими оригинални резервни части.
Въобще, пералнята не е евтино нещо и особено не е поле за трениране на вашите умения в ремонта на домакински уреди. Най-добрият вариант е да поканите професионален майстор в ремонта на перални машини, който ще диагностицира неизправността, ще идентифицира причината за повредата и бързо ще я отстрани. И най-важното, ще получите гаранция, че вашата помощница ще работи безупречно.
---