Често се учудваме защо грипът ни кара да чувстваме ушите си запушени. Но има връзки между гърлото и средното ухо, което отваря възможността възпаленията да се преместват в тази зона.
Д-р Марсио де Кейрош Елиаш обяснява този проблем тук. https://www.benegrip.com.br/saude/sintomas-gripe/gripe-e-ouvido-entupido-qual-relacao-entre-eles
Възможно е да се развие отит на средното ухо като едно от възможните усложнения на грипа и настинката, особено ако имунната система е била отслабена преди това.
Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете
Какво е усещането при запушено ухо?
Това е временно намаляване на слуха и чувство за запушване на ушните канали. В същото време човекът може да почувства болка в ухото и да забележи наличието на секрет в областта, особено течен. Обикновено това е поради възпаление на ушния канал, което го запушва и намалява способността за чуване. Болният може да се оплаква и от засилваща се болка в легнало положение и замаяност при движение.
Въпреки че не е много често срещан симптом, особено при възрастни, грипът може да предизвиква чувство за запушено ухо. Това се дължи на връзката между евстахиевите тръби, канала на средното ухо и задната част на гърлото.
Когато гърлото се възпали поради настинка и грип, близостта между тези области може да доведе до развитие на възпалителен процес в ушния канал, което води до локално подуване, временна загуба на слуха и умерена до силна болка.
Още: Натурален лек при болки в ушите: Ето как да го приготвите сами
Поради подуването въздухът не може да преминава нормално през вътрешното ухо, което води до загуба на слуха, докато трае инфекцията. Ето защо е от съществено значение да се лекуват симптомите и да се вземат необходимите предпазни мерки, за да се избегнат проблеми като шум в ушите и продължителна загуба на слуха.
Отити и инфекции на вътрешното ухо
По принцип запушеното ухо е симптом на остър среден отит, тоест вирусна или бактериална инфекция на средното ухо, причиняваща болка и загуба на слуха. Когато не се лекува или ако организмът е отслабен, то може да стане секреторно, тоест да произвежда течности. Обичайно е в случаите на отит тъпанчето да стане много червено и изпъкнало на вид. В зависимост от интензивността на възпалението, човек може да изпита замаяност, объркване, главоболие, загуба на равновесие и прекомерна раздразнителност.
Още: Какво да направите, ако имате вода в ухото си
В по-леките случаи, както е при повечето хора, възпалението, което причинява запушеното ухо, изчезва от само себе си, понеже имунната система въздейства и използването на болкоуспокояващи е достатъчно, за да облекчи болката.
В домашни условия най-практичният и удобен вариант е топъл компрес, който може да се направи със суха, леко затоплена кърпа. Топлината разрежда и дренира секрецията, като същевременно осигурява леко облекчение. Това ще помогне за подобряване на усещането при запушено ухо.
Кога да потърсите медицинска помощ?
Винаги, когато имате някакви симптоми и смятате, че е необходимо, търсенето на лекарска помощ е от съществено значение за получаване на правилната диагноза и най-подходящото лечение. При грип и запушени уши е препоръчително да потърсите здравен специалист, когато:
Още: Лющенето на кожата в ухото: Причини и решение на проблема
- Симптомите траят повече от един ден и продължават да се влошават;
- Симптомите засягат малко дете, до шест месеца;
- Болката в ухото е силна или слухът е осезаемо увреден;
- Има наличие на гной, кръв или излишен секрет, изтичащ от ухото;
- Болката в ушите е придружена от треска, гадене и повръщане.
Чрез медицинска оценка е възможно да се установят както вероятните причини и степента на увреждането, така и правилното лечение за всеки случай.
Не забравяйте да лекувате правилно симптомите на грипа, за да избегнете усложнения като отит и усещане за запушено ухо. Пийте много вода, яжте супи и бульони, почивайте си и обмислете приема на лекарства за контрол на температурата, възпалението и болката.
Още: Лекувате си ухото, одират ви кожата: Никога няма да дойдем пак в България, заяви литовско семейство
Внимание! Тази статия е само за информация. Пазете се от самолекуване и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---