Бананите заслужено заемат лидерската позиция за най-предпочитан екзотичен плод. Въпреки че този плод отдавна е загубил екзотиката си, тъй като се предлага целогодишно във всяка точка на света, той е все така предпочитан от малки и големи. Но по нашите ширини остават скрити някои факти около узряването на бананите, с които е задължително да сме запознати.
КАК ДА ПРЕМАХНЕТЕ КАЦЕРОГЕНА ОТ ОРИЗА
Бананът всъщност е много деликатен плод и не може да се транспортира на дълги разстояния при температури над 14 градуса по Целзий. Следователно единственият начин да пристигне при нас в търговски вид е да се транспортира зелен в кораби, оборудвани с хладилни агрегати.
Някога бананите се продаваха във вида, в който пристигат. Но днес не е така и те се обработват в газова камера, за да се сдобият с по-добър търговски вид. Зеленият банан се подлага на аерация - това е контролиран процес, в резултат на който плодът не само узрява по-бързо, но и зреенето му е по-равномерно. Първоначално зелените бананите се поставят в специални камери за съхранение с ниска температура (около 15 С) и при определено ниво на влажност. След това се прехвърлят в карбонатна камера, където се нагряват и обработват с газова смес.
Тази газова смес (наричана още „бананов газ“) съдържа 5% етилен и 95% азот. Тя е безопасен аналог на естествено вещество, отделяно от бананите по време на естествения процес на узряване, което е безвредно за човешкото здраве.
Но въпреки че е безвредна, тя не придава желания вкус на бананите. У нас все още може да се открият зелени банани, които са за предпочитане пред жълтите. Ако все пак успеете да откриете банани, които са зелени, не бързайте да ги консумирате.
Зеленият цвят на банана показва, че в него има повишено съдържание на нишесте, което все още не се е превърнало в захар. В този вид плодът е много по-труден за смилане: нишестето ферментира в дебелото черво и може да причини газове. Колкото по-узрял е бананът, толкова повече нишесте се е превърнало в захар, което означава, че плодът е не само по-сладък, но и много по-лесен за смилане.
И така, ако разполагате със зелени банани, не бързайте да ги ядете. Необходимо е първо да ги приведете в процес на зреене. За целта е достатъчно да ги поставите в торба с други плодове (например ябълки или круши), които сами по себе си отделят етилен. Именно това вещество е необходимо на бананите, за да узреят.
Със сигурност в домашни условия този процес протича по-бавно, отколкото в газовата камера, но крайният резултат определено си заслужава. Този начин на зреене гарантира не само, че бананите ще са по-сладки, но и по-трайни.Купените от магазина жълти банани бързо се свиват и кората им става тъмнокафява.