Нощта срещу Рождество Христово е свята. Вярва се, че тогава небето се отваря, настъпва светлина, която могат да видят само праведните, а всички съкровени желания се сбъдват. На Коледа Христос идва на земята и носи със себе си частица от небесното царство.
Цялото семейство сяда на богата трапеза, която не трябва да се вдига цяла нощ.
Знаете ли защо?
Според поверието през нощта идват близките покойници, за да вечерят. За да се спечели тяхната благословия, масата не се вдига. По време на вечерята, членовете на семейството сядат на разстояние един от друг, за да оставят място и за мъртвите. Вярва се също, че така късметът няма да избяга от къщата.
Най-вкусният тиквеник за Бъдни вечер, готов за 30 минути
Мъжете и Бъдника
Всички членове на семейството изпълняват различни ритуали на Бъдни вечер.
Мъжете отсичат Бъдника - дебел пън от дъб или друго дърво, което символизира “Световното дърво”, което крепи реда и хармонията. В Бъдника се издълбава дупка, която се пълни с червено вино, тамян и зехтин. Пали се от най-възрастния член на семейството и трябва да гори цяла нощ.
Смята се, че огънят има силата да прочиства и да гони злите сили. Тъй като точно в тази свята нощ небето се отваря, сред хората бродят таласъми и зли сили. Рано на следващата сутрин пепелта от Бъдника не се изхвърля. Разпръсква се по нивите за плодородие, а останалата част се съхранява в къщата и гони злото.
Това са задължителните постни рецепти за Бъдни вечер
Жените и обредната пита
През това време жените също са станали рано и започват с най-важното - замесване на обредната пита. Най-младата мома носи “мълчана” вода - пренася вода от кладенеца в пълно мълчание по целия път. Домакинята омесва с тази вода пита с късмети. Поставя в нея сребърна паричка - символ на плодородието и богатството, както и дрянови пъпки, които носят здраве.
Питата се декорира с различни елементи - кръст, символизиращ вярата и Божията сила, кръг, символизиращ вечния кръговрат, цветя, символ на младостта и красотата и др.
Народни поверия за Бъдни вечер
Святата нощ преди Рождество е изпълнена с поверия, които стриктно се спазват. Ето най-популярните от тях.
* Ако Бъдникът гори добре и пръска искри, реколтата ще е богата.
* Ако времето е мрачно и облачно, пролетните култури ще са добри, кошерите ще са пълни с мед.
* Всеки от семейството чупи по един орех и гадае по ядката. Ако ядката е цяла и хубава, ще е здрав. Ако ядката е гнила - очакват го болести.
* Моми, на които предстои женитба следващата година, не месят хляб, защото се вярва, че ще изнесат плодородието от къщата.
* По време на вечерята не се става от масата, за да не стават кокошките, докато мътят. Ако на някого му се наложи да стане, трябва да ходи приведен, за да натежат така житните класове през лятото.
* Мома или момък могат да разберат името на годеника или годеницата си. Трябва тайно да станат от вечерята и да подслушат какво си говорят съседите. Първото мъжко или женско име, което чуят, е името на човека, с когото ще се съберат.
* Поставят се листа от бръшлян под възглавницата, за да предскажат здравето. Ако на сутринта листата са останали зелени и свежи, човекът ще е здрав през идната година.
* След като всички си легнат, домакинята разрязва глава лук и слага в 12 люспи по 3 щипки сол. Нарича всяка люспа на месец от годината и ги качва на покрива на къщата. На сутринта се гледа дали солта се е стопила или не. Ако солта се е стопила, съответният месец ще е дъждовен и плодороден. Ако солта е останала и се е втвърдила, месецът ще е сух.
* Ако пепелта от Бъдника на сутринта е много, годината ще е плодородна.
* Ако на Бъдни вечер вали сняг, пчелите ще се роят много.