Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо наклонената кула в Пиза не пада?

26 септември 2019, 11:52 часа

Кулата в Пиза е една от най-известните забележителности в света. От около 800 години насам тя е наклонена, но не пада. Защо това е така?

Инженери и учени са провели редица изследвания и са достигнали до извода, че причината, която кара кулата да се накланя, е същата, поради която тя не пада, пише Travel + Leisure.

През 1173 г. започва строителството на новата камбанария на катедралата в Пиза. До втората година на строителните работи тя вече започва да се накланя. След завършването ѝ през 1370 г. кулата е с наклон от около две градуса. През XX век тя вече се измества с около 0.12 см годишно. До 1990 г. кулата е наклонена под ъгъл от 5.5 градуса (около 4.5 м). Между 1999 и 2001 г. експертите се опитват да намялат наклона X с 0.5 градуса.

Въпреки накланянето, корекциите и няколкото силни земетресения, кулата продължава да не пада.

Ново проучване на италиански учени твърди, че причината е т.нар динамично взаимодействие между почвата и конструкцията на кулата. Тъй като кулата е неогъваема и висока (58 метра), а земята под нея - мека, всеки път, когато има земетресение, "вибрационните характеристики на конструкцията" се променят, така че кулата да не резонира със земното движение.

източник: Expert.bg

Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес