Лешниковите ядки съдържат фитинова киселина - както всички зърнени продукти. Тя ги защитава, като отблъсква животните от растението и дава възможност на ядките (респективно на семената) да узреят. Но тук възниква един проблем: остатъците от фитинова киселина в ядките усложняват процеса на храносмилане.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Изходът е един: да бъдат накиснати. Ако накиснете лешници, те ще се избавят от вредната киселина. Но това се отнася не само за лешниците.
Ето как се накисват различни видове семена и ядки.
1. Лешници - 8 часа;
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
2. Пекан - 8 часа;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
3. Бадеми - 12 часа;
4. Макадамия - 4 ч.;
5. Тиквени семки - 7 часа;
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
6. Кедрови ядки - 8 часа;
7. Кашу - 6 часа;
8. Орехи - 8 часа;
9. Семена от люцерна - 12 часа;
10. Ленено семе - 6 часа;
11. Семена от броколи – 8 часа.
И не забравяйте: ако желаете да накиснете ядките дълго и старателно, трябва водата в купата да се сменя на 8 часа.
Защо да накисваме лешниците?
Когато човек купува непреработени ядки на пазара или в магазина, или ги събира в природата, плодовете са в стадий на покой. Такова състояние се нарича още латентност. Ако консумирате такава ядка, тя не се усвоява от организма, а се отделя от него почти непроменена.
Кой трябва и кой НЕ трябва да яде лешници
Методи за унищожаване на инхибитори
Ядките представляват истинска съкровищница за хранителни вещества и витамини. Има обаче начин за премахване на ензимните инхибитори, които пречат на усвояването им. Това е накисването.
Благодарение на него инхибиторите се унищожават безопасно и полезните ензими се удвояват. Ако накиснете семето правилно, вътре стартира механизмът за покълване.
При накисването на лешниците сложните вещества започват да се превръщат в прости. Всички елементи, които са вътре в зародиша в неподвижно състояние на хибернация, се активират и навлизат в по-нататъшен растеж.
За човешкия организъм такъв продукт става по-удобен за храносмилане. Лешниците придобиват приятен натурален вкус. Това става чрез измиването на инхибиторите, които се заменят със следните видове хранителни вещества:
- макроелементи;
- микроелементи;
- флавоноиди;
- витамини;
- антиоксиданти;
- полезни ензими.
Всички тези вещества са концентрирани в живите растителни тъкани. Но има и друго.
За да проверите дали лешниците са третирани с химикали или за да сте сигурни, че по тях няма гниене, плесен или насекоми, които ги увреждат отвътре, трябва също да ги накиснете. Ако са развалени или са били съхранявани неправилно дълго време, след накисването просто ще се окажат развалени. Такива лешници са много различни по цвят от здравите.
За кои хора лешниците са вредни?
Как да накиснем лешниците?
Шепа сурови лешникови ядки заливате с чиста вода в подходящ съд. Оставяте ги така 8 часа. Изцеждате водата и изплаквате отново ядките. Поставяте ги на един слой върху кърпа, за да изсъхнат естествено.
За да се насладите на вкусен и здравословен продукт, не е нужно да чакате да се появят кълнове. Процесът на накисване на ядките – не само лешникови, но и на всякакви други, изисква само събуждане на семето, както и активиране на покълването му.
След появата на кълновете количеството хранителни вещества, минерали и витамини, необходими за човешкото здраве, започва рязко да намалява по простата причина, че плодът ги харчи за свои собствени цели – за растеж. Затова появата на кълновете не бива да се дочаква, а те трябва само да бъдат подтикнати да започнат процеса на тази поява, без да се изчаква да навлязат в него.
След накисване ядките се съхраняват в хладилник. Най-добре е да ги консумирате до три дни. Ако се изсушат и съхраняват в херметически затворен съд, ще запазят всичките свои полезни качества, както и безупречния си вкус една седмица.