Кучетата често преследват движещи се цели и обекти. Отдавна е забелязано, че ако някой се опита да бяга, кучето непременно ще се втурне след него. Това е природен инстинкт
Колата също се възприеме като движеща се цел. Най-лошото е, че не кучето за нея, а тя за него представлява гибелна опасност: броят на кучетата, които са намерили смъртта си под колелата на автомобили, не може да бъде изчислен.
Защо кучетата гонят коли?
Много зависи от породата: някои от тях са буквално „настроени“ да преследват цел. Вземете например бордър коли – тези кучета са били отглеждани за охрана на стада едър рогат добитък. Да не говорим пък за ловните породи, които са селекционирани именно с такава презумпция: да гонят и преследват животни.
Но какво точно кара кучетата да преследват движещи се цели? Има едно обяснение, което изглежда най-логично.
Още: Коя е най-честата причина за слабост в задните крака на куче?
Кучетата са умни, наблюдателни и имат развито асоциативно мислене. Ето една типична ситуация. Кучето се разхожда в ограден двор и е ограничено в пространството. Там, зад оградата, се движи кола или мотоциклет. Кучето веднага започва да лае и напада - все пак, това „му е работата“: да пази поверената му територия. Междувременно автомобилът спокойно отминава. Кучето е напълно уверено, че именно неговият лай и яростното преследване са допринесли за това „натрапникът“ да избяга и да се отдалечи. Следващия път кучето ще направи абсолютно същото: веднъж това е имало ефект, втори път отново - значи автомобилите ги е страх от него и то постъпва съвсем правилно.
Как обаче да сдържате домашния любимец?
Трябва да започнете с основното нещо: преподаване на базови команди. Кучето трябва безпрекословно да изпълнява командите: „Не!“, „Стой!“, „Ела!“ и други. Да станете негов господар не на думи, а на дело - това е вашата основна идея.
Още: Каква е причината някои кучета да вият през нощта?
Когато чуете шума от приближаваща кола, пренасочете вниманието на домашния любимец. Подайте команда, дайте му предварително подготвена играчка, започнете някакво вълнуващо занимание. Използвайте ласки, похвали и лакомства, за да сте сигурни, че вашият домашен любимец обръща внимание на вас, а не на движещия се обект. Специалистите съветват: уверете се, че от двата възможни варианта на поведение (да гони колата или да остане със стопанина си!), кучето винаги избира втория.
Кой е най-добрият начин за структуриране на обучението?
Първата стъпка е да установите от какво разстояние кучето започва да реагира бурно на движещ се обект. Да приемем, че това „критично разстояние" е 10 метра. Тогава трябва да започнете да работите по-рано – от разстояние най-малко 20 метра. Поддържайте вниманието на кучето по всякакъв възможен начин, не го оставяйте да се „увлече“. Експертите препоръчват да привикнете домашния си любимец към определен звук – който да му покаже, че трябва да пренасочи вниманието си към стопанина. Например, звуково напомняне: „Погледни стопанина, нещо важно предстои да се случи!“ - това да означава определено подсвирване, пляскане с длани или нещо подобно.
Още: Какви са основните разлики в поведението между кучета и вълци?
Отначало подсвирвайте, пляскайте с ръце в нормален, работен режим, докато сте на „спокойна“ разходка. Щом кучето долови звука и стане внимателно - дайте му лакомство. След това отново и отново. Вероятно вече сте разбрали общото послание: щом се приближи кола, просто свирнете или плеснете с ръце и вашият домашен любимец трябва веднага да насочи внимането си към вас и да се откаже да я преследва. Условен рефлекс и нищо повече.
И още един важен момент: вие трябва да контролирате кучето, а не обратното.
Да научите вашия домашен любимец на добри обноски е главната задача на всеки отговорен собственик. За да постигнете целта си, първо го отучете да тегли и дърпа каишката по време на разходки. След като имате пълен контрол над вашето куче, нещата ще станат много по-лесни.
Още: Герой на Украйна: Белгийска овчарка е открила телата на над 120 изчезнали души (ВИДЕО)
---