През есента броят на пациентите, които идват на кардиолог, се увеличава. И това се дължи на определени фактори.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Хроничните заболявания се активизират през есента. Пациентите с артериална хипертония особено често страдат от промени в метеорологичните условия.
Как да избегнем есенно обостряне на заболяването и да овладеем кръвното си налягане?
Още: С колко трябва да намалите солта, за да свалите кръвното без лекарства
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Хипертонията се влошава през есента: три причини
- Основната причина е внезапна промяна на метеорологичните условия.
Дори през топлата есен времето не ни радва често със стабилност: термометърът неумолимо пълзи надолу, атмосферното налягане се променя от време на време и светлата част на деня започва да намалява. Комбинацията от тези фактори увеличава натоварването на сърдечно-съдовата система.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Може ли магнезият да свали кръвното?
- Друг важен фактор е липсата на физическа активност.
Колкото по-къс е денят, толкова по-силно е изкушението да прекарате цялото си свободно време на дивана. Липсата на физическа активност се отразява негативно на състоянието на сърдечно-съдовата система и влошава емоционалното състояние.
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
- Корекциите в диетата също допринасят за обострянето на хипертонията.
През есента залагаме повече на висококалоричните храни, ядем повече сладкиши, мазни и солени храни.
Още: Влияе ли кафето на кръвното налягане?
Как да предотвратите скокове на налягането
Има прости и достъпни препоръки, които могат да предотвратят повишаване на кръвното налягане и влошаване на състоянието.
- Редовен прием на лекарства
Предписаните от лекаря лекарства трябва да се приемат редовно, най-често ежедневно. Не можете сами да променяте режима на дозиране и дозировката на лекарството, дори ако се чувствате добре. Друга често срещана грешка е да се вземат хапчета по съвет на приятели или колеги. Терапията трябва да бъде постоянна и последователна.
- Контрол на налягането
Хипертонията често се нарича „тихият убиец“. Всъщност, дори при диагностицирано заболяване, пациентите изпитват повишен натиск по напълно различни начини. Класическите симптоми не винаги се появяват. Единственият начин да сте сигурни в състоянието си е редовно да измервате кръвното си налягане.
- Хранене
Опитайте да намалите приема на сол и яжте достатъчно зеленчуци и плодове, без да се отказвате от тях в полза на засищащи, висококалорични гарнитури.
Вместо наситени мазнини е по-добре да изберете ненаситени мазнини, чиито източници могат да бъдат ядки, семена, авокадо, сьомга или скумрия. Също така е важно да се ограничи кафето и силния чай и като цяло да се следи количеството консумирана течност.
- Физическа активност
Важно е да поддържате подходящо ниво на физическа активност по всяко време на годината. Не говорим за интензивни тренировки. Напълно възможно е да поддържате съдовия тонус и да подобрите настроението си с помощта на домашни упражнения или ежедневни разходки на чист въздух. Не е необходимо да "ходите" 5-10 километра. 30-40 минути тиха разходка сутрин или преди лягане ще бъде достатъчна. Основното е да се обличате топло, за да предотвратите хипотермия и вазоконстрикция.
- Управление на съня и стреса
Намаляването на нивата на стрес също е основна мярка за предотвратяване на пристъпи на хипертония. Опитайте се да търсите източници на положителни емоции в ежедневието си и сведете до минимум негативизма и стреса. Също толкова важно е да се установи адекватен режим на работа и почивка: сън поне 7-8 часа, лягане и събуждане приблизително по едно и също време.