Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо кихаме при настинка?

19 януари 2025, 08:30 часа

Казано най-простичко, кихането е защитен механизъм на организма. Обикновено, когато тялото открие навлизане или наличие на чужди тела в носните проходи, то реагира с леко дразнене и спазъм, който изтласква слузта и всичко по пътя си от ноздрите. Кихането е сред основните симптоми на много заболявания, които засягат дихателната система, като алергии, ринити, синузити, грип и настинки.

Д-р Марсио де Кейрош Елиаш разяснява механизма на този процес тук. https://www.benegrip.com.br/saude/sintomas-gripe/por-que-espirramos-funcao-causas-e-6-fatos-sobre-o-espirro

Кихането като реакция

Вътре в ноздрите имаме поредица от космени фоликули, които филтрират въздуха, улавят микроорганизми и твърди частици, като им пречат да продължат да нахлуват в тялото ни. Тези фоликули усещат наличието на тези чужди тела и изпращат предупредителен сигнал към мозъка.

Като реакция ние кихаме. Мускулите, които контролират дишането, започват да се подготвят за бързо свиване, причинявайки характерен тип треперене. Това води до изтласкване на слюнка, слуз и други течности от носните проходи по интензивен и внезапен начин.

Причини за кихане

Също както кашлицата и температурата например, кихането е защитен механизъм, а също и симптом, че нещо в тялото ни не е наред. Ето списък на възможните причини за кихане:

Още: Защо казваме „Наздраве“ след кихане

  • настинка;
  • грип;
  • студен въздух;
  • алергия (полени, прах, акари и др.);
  • ринит (алергичен, остър и хроничен).

Освен това по време на грип възниква възпаление на носната лигавица, което причинява запушен нос и натрупване на секрети, така че тялото трябва да форсира изхвърлянето на слузта, за да облекчи запушването на носа.

1. Добро или лошо е кихането?

Можем да признаем, че кихането е добро, тъй като този механизъм насърчава почистването на ноздрите и фоликулите, които покриват входа на носните проходи. По този начин това е начин тялото да предотврати вдишването на микроорганизми, които причиняват заболявания и алергии.

Още: Можете ли да кихнете с отворени очи?

Най-общо казано, не всяко кихане може да е симптом на заболяване, може просто да поддържа лигавиците чисти и филтрацията на вдишвания въздух на оптимално ниво.

2. Дали много ярките светлини, като слънцето, причиняват кихане?

Проучванията показват, че до 35% от световното население може да кихне като рефлекс, когато гледа много ярък източник на светлина, включително слънцето.

Още: 6 ужасни неща, които могат да се случат, ако задържите кихането

Фокусът на теста само показа, че промяната към светлина с висок интензитет задейства този рефлекс, което предизвика леко безпокойство за пилотите на самолети, които, ако имат този тип фоточувствителност, може да страдат от атаки на кихане в определени моменти.

3. Защо кихаме няколко пъти подред?

Все още има много неясноти защо кихаме няколко пъти подред, но теорията е, че първото кихане не е било достатъчно силно, за да изчисти напълно дихателните пътища. Като цяло, сякаш тялото се грижи всичко да е чисто и без нахлуващи частици.

4. Какъв е правилният начин за кихане?

Има ли правилен начин за кихане? В известен смисъл, да.

Първата стъпка е да се опитате да се подготвите, особено ако вече имате грип, например. В този случай винаги дръжте кърпички наблизо и, ако забележите, че ще кихате, вземете една, за да покриете лицето си. Ако нямате кърпичка, обърнете лицето си настрани от присъстващите наблизо и го покрийте с вътрешната страна на лакътя.

Още: Как най-лесно да спрем досадното кихане

5. Защо кихаме със затворени очи?

Затварянето на очите е част от мускулния рефлекс, който води до кихане, но не е известно дали това има по-практична или пряка връзка. Очите няма да изскочат от орбитите си и изхвърлените алергени е малко вероятно да се върнат в тялото по този път.

6. Лошо ли е да задържате кихане?

Да, задържането на кихане може да бъде вредно и да причини много дискомфорт. Контракцията, която причинява кихането, е неволна и се случва независимо дали я задържате или не.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес