Вероятно знаете, че въстанието на Асен и Петър води до Освобождението на България от византийско владичество. С успешния развой за българите и край на въстанието е създадено и Второто Българско царство, управлявано от династията на Асеневци. Малцина обаче знаят причината за избухването на това въстание и тя първоначално е далеч от стремеж към свобода. Не с идеята за освобождение започва въстанието на Асен и Петър. В основата на гнева стои много по-тривиална и делнична причина, която вероятно ще намерите за неочаквана и за която не предполагате. Вижте я.
Защо избухва въстанието на Асен и Петър?
Причината за недоволството е делнична и не е свързана с жажда за свобода. Увеличение на данъците стои в основата на въстанието на Асен и Петър, избухнало през октомври 1185 година в Търново. По това време Византийската империя губи битка след битка, което изпразва хазната ѝ и с цел възстановяване на липсващите средства и напълването ѝ тя въвежда извънреден данък, средствата от който били крайно необходими на императора за предстоящия му брак. Именно този извънреден данък е причина за гнева и недоволството на населението, което трябвало да го плати, населяващо Северна България. Историческите извори сочат, че данъкът е бил добитък, което води до крайно недоволство сред селяните и пастирите изхранващи семействата си чрез добитъка, поради което някои автори сочат въстанието на Асен и Петър не като такова, а като бунт на селяните. Едва по-късно целта освобождение се смесва с недоволството от данъка. Това всъщност не е единственият път в историята, при който вдигане на данъците води до бунт. Подобни промени в данъците станали причина за избухването на въстанието на Петър Делян от 1040 година, както и за други въстания против ромейската власт.
Избухва въстанието на Асен и Петър
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Други любопитни факти за въстанието на Асен и Петър
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Освен причината за избухването на въстанието на Асен и Петър, довело до освобождаване на България от Византийско владичество, има и други любопитни факти, свързани с него.
1. Асен и Петър всъщност не са Асен и Петър, а Теодор и Асен. Теодор е коронясан под името Петър в знак на приемственост с царя-светец от Първото българско царство и така въстанието остава популярно като въстанието на Асен и Петър.
2. Главните селища от Северна България (без Преслав) са освободени за изключително кратко време.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Какво пише на корицата на тефтерчето на Васил Левски?
3. Силата и мощта на българите ясно личат от принудата, пред която е изправен императорът да сключи примирие с тях след обсадата и битките при Ловешката крепост. Със сключването на това примирие е възстановена България на север от Стара планина. Поставено е началото на Второто българско царство. Византийската империя го признава, но не признава царската титла на владетелите.
4. Някои автори и историци продължават да се питат дали Асен и Петър биха вдигнали въстанието, или биха се присъединили към него, ако бяха получили желаната прония от императора, която са отишли да искат лично от него. Братята го заплашват с бунт след получения отказ. Но това ли е бунтът, или Асен и Петър са „яхнали“ недоволството на селяните, щяло ли е да има въстание, ако Асен и Петър бяха получили от византийския император желаното, са въпроси, по които все още се прокрадват неясноти и спорове.