Хипертонията е бич на съвременното общество, една от водещите причини за смъртност в световен мащаб, което налага системно следене на кръвното налягане при най-малко съмнение, че пациентът страда от хипертония. Измерването на кръвното налягане в лекарския кабинет по време на годишните профилактични прегледи е крайно недостатъчно, поради което е добре всяко семейство да има апарат за кръвно налягане в дома си.
Защо да следим кръвното налягане у дома?
Показателите на апарата за кръвно налягане в лекарския кабинет не могат да дадат ясна представа дали пациентът е с хипертония, или не.
Причините за това са комплексни и сред тях са:
- Редки срещи с личния лекар – например само по време на профилактичния преглед веднъж в годината. Измерването на кръвното налягане само веднъж в годината не може да даде ясна представа кой пациент би могъл да е хипертоник.
- Синдромът на „бялата престилка“, при който пациентът така се страхува от лекарски преглед и от самите резултати от него, че кръвното му налягане се повишава драстично. Пациентът е диагностициран с хипертония, без да има реално такава.
Още: Лекар: Този чай бързо сваля високото кръвно
Как се диагностицира хипертонията?
Безрадостната статистика сочи, че най-често хипертонията се диагностицира… след първия инсулт. В повечето случаи хипертонията протича скрито и пациентът няма симптоми, не осъзнава, че страда от високо кръвно налягане до първия съдов инцидент или първата хипертонична криза.
Как най-точно се измерва кръвното налягане?
Измерването на кръвното налягане в удобството и спокойствието на дома предоставя възможност за по-точен контрол над налягането и стриктно следене на показателите на вече диагностицираните с хипертония.
Резултатите от измерване на кръвното налягане са много по-точни след почивка в седнало положение. Повечето пациенти не разполагат с възможността да почиват в лекарския кабинет поради липса на време за това, тъй като пред вратите му има опашка от чакащи.
Измерването на кръвното налягане в домашни условия предоставя възможност за многократно измерване в рамките на деня.
Физическото натоварване, каквото представлява дори предвижването пеша до лекарския кабинет, също води до временно повишаване на кръвно налягане, което може погрешно да се диагностицира като хипертония.
Още: На коя ръка се мери кръвното – на лявата или дясната
Всичко това обаче важи, ако пациентът притежава в дома си апарат за кръвно налягане с високо качество, както и ако знае как правилно се измерва кръвното налягане, както и някои малки тайни в това отношение като защо има разлика в кръвното при легнало и седнало положение.
Разлика в кръвното при легнало и седнало положение – защо наблюдаваме такава?
Има разлика в кръвното налягане при покой и след движение, разлика в кръвното налягане между лява и дясна ръка, както и разлика в кръвното при легнало и седнало положение, като според по-старите изследвания по темата кръвното налягане е по-високо в легнало положение, докато новите проучвания от 2018 г. сочат точно обратното.
Кое е вярното твърдение е трудно да се каже, защото е възможно резултатите да са повлияни от различни пози, пациенти с различни хронични заболявания. Методът за измерване на кръвното налягане също може да повлияе на резултатите, както и броят пъти на проверяване едно след друго на кръвното налягане. Най-ниско се оказва кръвното налягане в седнал стоеж за разлика от това в легнало и изправено положение. Кръвното налягане пада и при изправяне от седнал или легнал стоеж, но ако този спад е значителен, касае се за ортостатична хипотония и пациентът се нуждае от лекарска консултация за нея.
Още: Всичко, което трябва да знаете за високото кръвно налягане и как да се справим с него
Най-верни са показателите при измерване на кръвното налягане в седнало положение на стол и със стъпала на пода според Центъра за контрол и превенция на заболяванията.
Статията има само информативен характер и е замества лекарска консултация.
източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/blood-pressure-lying-down