Занаятчийската бира е висококачествена бира. Напитката има свои фенове в целия свят.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Историята на занаятчийската бира и нейните характеристики
Какво е крафт бира? Оксфордският речник казва, че това е бира, приготвена по традиционни методи в малки независими пивоварни. Говорейки за занаятчийски продукти, те имат предвид тези, които се произвеждат по оригинални рецепти на малки партиди в малки занаятчийски работилници. Различава се от магазина с по-естествен състав, богат вкус и високо качество. Докато занаятчийското пивоварство съществува в Европа от векове, терминът крафт пивоварство е сравнително нов. Произлиза от английския "craft" и се превежда като "занаят" или "ръкоделие". Терминът "занаятчийска пивоварна" е използван за първи път от колумниста на Seattle Post-Intelligencer Винс Котън през 1984 г.
Крафт революцията в бирената индустрия започва през 60-те години на 20 век. Пионерът е бизнесменът Фриц Майтаг. През 1965 г. той купува Anchor Brewing в Сан Франциско. Начело на екип от ентусиасти, предприемачът започва да пресъздава сортовете, които се произвеждат в Съединените щати още преди приемането на забраната, възкресявайки оригиналните традиции в пивоварството.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Учени: Хората, които пият всеки ден бира, най-често се разболяват от това
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Крафт бира и обикновена бира
Занаятчиите предложиха на клиента по-голямо разнообразие от продукти, което стана ключът към популярността и широкото разпространение на занаятчийската бира. По какво се различава занаятчийската бира от обикновената бира? Ето основните разлики:
• Мащаб на производство. За разлика от фабриките, които произвеждат много литри годишно, крафт пивоварните я варят в малки количества.
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
• Цена. Ексклузивният продукт струва повече.
• Естествени съставки. За изработката се използват само качествени естествени съставки и добавки.
• Оригинална рецепта. Авторите на напитки смесват различни компоненти, така че вкусът на бирата да се отличава с оригиналност, богатство и послевкус. В допълнение към малца, вкусът на бирата е наситен с плодове, кафе, пипер, шоколад. Колкото по-оригинална е рецептата и вкусът на бирата, толкова по-висока е цената на продукта.
• По-дълго време за производство. Времето за ферментация на крафт напитка може да бъде до 2 месеца, така че вкусът й става по-наситен и концентрацията на пивната мъст е по-висока. За индустриалната бира средното време за ферментация е около 7 дни.
Вижте какво се случва с тялото ви, ако пиете една бира на ден
• Различен процес на ферментация. Процесът на ферментация за занаятчийски и обикновени бири е различен: малките пивоварни са склонни да използват процеса на горна ферментация, докато индустриалните пивоварни използват процеса на долна ферментация. Разликата между процесите се състои в местоположението на дрождите в процеса на ферментация и температурата.
• Различен стил на варене. По правило в крафт напитката има повече видове и количества малц, хмел и дрожди, което прави възможно приготвянето на бира с плътен вкус и силен аромат. Фабричната бира се характеризира с по-равномерен вкус и по-ниска концентрация на пивна мъст.
За разлика от масовия продукт, напитката, приготвена в микропивоварни, има уникален вкус и аромат. Това е основното предимство на продукта. Въпреки че цената му е по-висока и срокът на годност е по-кратък, което може да се счита за недостатък, потребителят получава изключителна висококачествена бира.