Фламингото е една от най-красивите птици в природата, но и от най-странните с яркорозови й пера (резултат от диета, богата на ларви, водорасли и скариди). Те се хранят с главата надолу, спят с глава облегната на гърба и често си почиват, като стоят дълго време на един крак. Последното поведение озадачава изследователите от години. Една от теориите предполага, че стоенето на един крак помага за намаляване на мускулната умора, което позволява на фламингото да се движи по-бързо, когато е застрашено от хищници. Друга теория е свързана с поддържането на телесната температура. Тъй като птиците губят много топлина през краката и стъпалата си, придържането на единия крак по-близо до тялото би могло да им помогне да запазят топлината си. И двете теории бяха проверени чрез наблюдение на ято фламинго в зоологическа градина във Филаделфия.
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Най-голямата колония от розово фламинго в България се намира в Атанасовско езеро
Умората на мускулите беше проверена чрез измерване на това колко бързо фламингото е в състояние да се движи от двукрака и еднокрака позиция. Ако теорията е вярна, фламингото би трябвало да може да се движи по-бързо, когато единия крак е почивал, но изследователите установиха, че всъщност то е по-бързо, когато започва да се движи докато и двата крака са на земята. Теорията за телесната топлина е проверена чрез наблюдение на температурата и метеорологичните условия по време на периодите на почивка на фламингото. Когато времето е било по-топло, повече фламинго са стояли във водата на два крака. Когато температурите бяха по-ниски, те по-често заемаха стойка на един крак.
Разработват специални маршрути за наблюдение на ятата от розово фламинго
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
Фламингите обикновено се срещат в по-топъл тропически климат, като например в Африка, Южна Америка и Карибския басейн, така че необходимостта от регулиране на телесната им температура може да изглежда ненужна. Въпреки това те прекарват по-голямата част от времето си във вода, което може да понижи телесната им температура доста бързо, а оттук и необходимостта от запазване на топлината. Друга теория предполага, че фламингото, подобно на китовете и делфините, е в състояние да изключва половината си мозък, когато спи. Стоенето на един крак е естествен рефлекс, който им помага да поддържат равновесие и ги предпазва от преобръщане. Изследователите признават, че нито една теория досега не е потвърдена със сигурност, и казват, че може да има и други причини фламингото да стои на един крак, включително намаляване на излагането на паразити, пренасяни по вода и други опасности.