Щом стане въпрос за добра хигиена на устната кухина, най-важното нещо е честото измиване на зъби, както и използването на конец и изплакването с вода за уста, за да имаме свеж дъх и венците ни да бъдат здрави. Но може би забравяме най-важното нещо – фактът, че езикът ни също се нуждае от грижи и добра хигиена.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Често случаи, заболяванията в устната кухина, възникват поради ниската хигиена на езика. Той трябва редовно да се почувства, защото в често случаи на това се дължи и лошият ни дъх.
Върху грапавата повърхност на езика, която е покрита с много папили, се образуват определени условия, в които се задържат болестоворни микроорганизми и бактерии. Така се появяват и инфекциите на венците, гърлото, появата на кариесите и лошия дъх.
Много проучвания доказват, че повече от 85% от случаите на лош дъх са поради зле почистван език. По-малка част от пациентите с лош дъх страдат от проблеми със стомашно-чревния тракт.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Редно е да изчеткваме езика си при всяко миене на зъбите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
В много магазини и аптеки се продават специални уреди за четкане на език. Някои типове четки за зъби също имат гумени влакна на гърба си, предназначени за четкане на езика. Този метод намалява бактериите и инфекциите в устната кухина, обложения език и лош дъх.
За какво да внимавате?
Важно е да отбележим, че чекането на езика трябва да е с нежни движения и да не предизвиква болка. Не натискайте силно с уреда или четката, за да не нараните нежните влакна, разположени на езика.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Четкащите движения, които правите не трябва да са повече от 10 на брой. Не е нужно да се престаравате. Друго, за което е редно да бъдете внимателни е да не четкате прекалено навътре в устната кухина, за да не предизвикате рефлекс за повръщане.
Много честа грешка е да четкате езика си директно с четката за зъби. Така рискувате да се получи пренасяне на бактерии от езика към венците, с което да предизвикате кариеси и други заболявания.
Надяваме се, че тази стаия ще ви бъде полезна и ще се научите да свикнете освен да се грижите за здравето на зъбите и устната си хигиена и за правилното почистване на езика.