Карфиолът е част от семейство кръстоцветни и уверено присъства в българската кухня най-вече през зимата за приготвянето на туршии. Има обаче и редица други рецепти и начини, по които да се възползваме от питателния вкус на карфиола и да извлечем полезните му свойства. А кои са те и с какво е полезен за здравето, прочетете в следващите редове.
Зеленчук, богат на фибри
Карфиолът има добро количество фибри в състава си, които знаем, че са много полезни за правилната функция на стомашно-чревния такт и храносмилателната система като цяло. Те също така участват в поддържането баланс в нивата на кръвната захар и холестерола, а и ни задържат по-дълго време сити.
Богат на витамини
Една чаша карфиол дневно може да ни набави цели 75% от необходимите дневни дози витамин С. той е мощен антиоксидант, важен за имунитета, кожата, метаболизма, сърцето и нервната система. Други полезни и важни витамини, които можем да открием в състава на карфиола, са витамин В6, калий, фолиева киселина и витамин К, важен за кръвосъсирването и костната система.
Карфиолът е богат на антиоксиданти
Освен отличните количества витамин С, в карфиола откриваме и други мощни антиоксиданти, които се борят с възпаленията и свободните радикали в организма. Редовната консумация на карфиол и подобни храни с по-голямо наличие на антиоксиданти ще редуцират оксидативния стрес и възпаленията. По този начин клетките се делят правилно, като биват предпазвани от много заболявания.
Добър източник на холин
Холинът е важно за организма ни вещество, което спомага за правилното делене на ДНК клетките, както и поддържане доброто състояние на нервните клетки и клетъчните мембрани. Нашето тяло не произвежда само нужните количества холин и поради тази причина трябва да си го набавяме от външни източници. А карфиолът е сред тях. В чаша карфиол има около 45 мг холин, равно на 10% от дневната доза. Като най-богати източници на холин се смятат яйцата.
Карфиолът има свойства за понижаване на риска от ракови заболявания
Благодарение на голямото количество антиоксиданти, което съдържа карфиолът, той има чудесни противоракови свойства. Антиоксидантите се борят със свободните радикали в тялото и редуцират възпаленията, като по този начин се елиминират предпоставките и опасностите от ракови клетки и развитие на заболяването. Освен поради антиоксидантите, в карфиола откриваме и добри количества сяра, която също има противоракови свойства. Като цяло, зеленчуците от семейство Кръстоцветни са богати на фибри, антиоксиданти и сяра и консумацията на всеки от тях може да понижи значително рисковете от туморни образувания.