Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Борис има имен ден на 2 май?

02 май 2023, 07:45 часа

На 2 май се почита паметта на свети цар Борис-Михаил, който умира на тази дата през 907 г.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Кой е Борис I?

Борис е български владетел, който управлява от 852 до 889 г. и остава в историята с 2 велики дела:

  • налага християнството за официална религия в България
  • въвежда славянската писменост.

Син на хан Пресиян и правнук на хан Омуртаг, роден е около 830-832 г. Приема владетелския скиптър край река Брегалница през 852 г. в присъединените от баща му обширни югозападни територии, населени със славяни. 

Умира княз Борис I

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Покръстването

В началото на своето управление хан Борис влиза в много безуспешни военни конфликти с Византия, Хърватия и Източнофранкското кралство

В хрониките си византийският император Константин Багренородни пише накратко за неуспешен поход на хан Борис в съседното Сръбско княжество. Неговият син Владимир попада в плен заедно с дванадесет велики боили. По скръб по сина си, Борис е принуден да сключи мир. Хан Борис губи всички войни, които води.

През 862-863 г. сключва военен съюз с крал Лудвиг Втори Немски и води преговори с него за приемане на християнството от Римокатолическата църква.

За да разрушат този съюз, Византия, Великоморавия и Хърватия, започват война срещу България, която хан Борис губи.
През 863 г. Великоморавия отново напада България, където не среща сериозен отпор. Започват преговори, в резултат на което е сключен мирен договор между България и Византия. Хан Борис е длъжен да развали съюза си с немския крал Лудвиг и да приеме източноправославното християнство от Цариградската патриаршия.

Българският владетел е покръстен тайно в края на 865 или началото на 866 г. и приема титлата “велик княз” и името Борис-Михаил - на кръстника си император Михаил ІІІ.Сред болярите избухва бунт, тъй като те се страхуват от засилващото се византийско влияние. Борис наказва със смърт 52 боляри с целите им родове.

Знаете ли защо Борис I ослепява Владимир Расате?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Старобългарската писменост

Княз Борис-Михаил издига българската църква като нов, самостоятелен християнски център. Но има нужда от български свещеници, които да проповядват на български език.

С такава цел през 885 г. от Великоморавия в България идват учениците на Кирил и Методий - Климент, Наум и Ангеларий, които са посрещнати тържествено от княз Борис. Предоставени са им най-благоприятни условия за сътворяване на българската писменост и обучение на български свещеници. По този начин делото на Кирил и Методий е спасено и разпространено от България сред другите славянски народи.

Борис-Михаил се отегля в манастир, а на престола му идва първородният му син Владимир Расате. Младият княз се опитва да върне езичеството и започва гонения срещу духовенството.

Княз Борис-Михаил напуска манастира, свиква народен църковен събор. Сваля Владимир Расате от престола и обявява за владетел третия си син Симеон. Народният събор сменя столицата от Плиска в Преслав и обявява българския език за официален в държавата и църквата.

Княз Борис-Михаил умира на 2 май 907 г. За изключителните му заслуги към българската държава и църква той е канонизиран за светец.

Кой има имен ден на 2 май?

На 2 май празнуват всички с имената Борис, Бориса, Борислав, Борислава, Боряна.

Честит празник на всички именици!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес