Великден е един от най-светлите празници в годината. За този ден християните се подготвят предварително: пекат се козунаци и се боядисват яйца. Но защо точно боядисаните яйца са станали символ на възкресението?.
Какви са били предхристиянските обичаи?
Традицията за украсяване на яйца се е появила много преди християнството - в погребения на древните шумери и египтяни са открити цветни черупки, датиращи от третото хилядолетие пр. Хр.
В древен Египет яйцата символизирали живота - дори богът на сътворението Птах е изобразяван седнал върху яйцевидна земя. Фараоните писали желания върху яйчени черупки и поставяли кошници с яйца на балконите, а по време на пролетни празници винаги ги ядели варени. Възможно е останалият свят да е възприел този обичай от древните египтяни. Гърците, римляните и персите са имали подобни вярвания.
Как се появяват символите на Христовото възкресение?
Има няколко християнски легенди, които обясняват произхода на традицията да се боядисват и ядат яйца на Великден. Най-популярните разказват за последователката на Иисус Христос Мария Магдалена.
Според една версия тя, заедно с други жени, дошла до Божи гроб с кошница лакомства. И в момента, в който видяла възкръсналия Исус, яйцата в кошницата й почервенели.
Според друга легенда Мария Магдалена, след като видяла възкръсналия Господ, отишла да проповядва в езическия Рим. Тя разказала на император Тиберий за учението на Христос и неговото възкресение, но владетелят само се разсмял и заявил, че мъртвите не се връщат към живот и, че бялото яйце по-скоро ще стане червено. В отговор Мария му подала яйце и възкликнала: „Христос воскресе!“ В този момент черупката се превърнала от бяла в кървавочервена.
Червеният цвят, между другото, не е избран случайно: той символизира кръвта на Иисус Христос, пролята по време на разпятието, която пречиства вярващите от греховете.
В какъв цвят да боядисаме яйцата?
Традиционният цвят е червеният, символизиращ кръвта, пролята от Иисус за греховете на човечеството. Но съществува и друга символика за този обичай.
Сините или светлосините цветове символизират Небесното царство, мирното небе отгоре и се свързват със Света Богородица.
Зеленото е пробуждането на природата, заедно с което разцъфтява душата на християнина.
Жълтото представя слънцето, богатството и просперитета. Смята се, че предпазва от изкушения.
Бялото е цветът на чистотата, добрите намерения, знак за зараждащ се живот.
Черното, напротив, означава тъга и скръб – затова и много вярващи отказват да го използват, тъй като Великден е светъл празник.
Кога да украсяваме и благославяме яйцата?
Традиционно цялата подготвителна работа се извършва на Велики четвъртък. Тъй като домакинските задачи отнемат доста време и усилия, подготовката трае цял ден и не бива да се отлага. Ако няма време да се боядисат яйцата в четвъртък, това може да се направи в петък след 15:00 часа (времето на разпъването на Иисус) или рано сутринта в събота.
В събота цялата храна се благославя в църквата - през деня или на всенощната служба, която започва приблизително час преди полунощ. Допустимо е освещаването да се отложи за неделя сутринта.
Какво да правим с великденските символи?
На първо място, споделяме ги с любимите хора. Тази традиция също се връща към историята на Мария Магдалена. Човекът, който дава яйцето, трябва да каже: „Христос Воскресе!“ и лицето, което го получава, трябва да отговори: „Воистину Воскресе!“
От древни времена е имало различни празнични забавления с боядисаните яйца, като най-популярно е чукането: двама души чукат своите яйца и победител е, който счупи „противниковото“.
В Европа и САЩ днес се провеждат цели състезания, в които участниците преминават специална подготовка и разработват тактики за водене на подобни „битки“. Даже има и цяло ежегодно Световно първенство по чукане на великденски яйца, което се провежда в английското графство Дърам вече 40 години, като победителят получава възпоменателна награда.
---