Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заболявания в устата, които често се пренебрегват, но не трябва

07 ноември 2024, 18:30 часа

Както показва практиката, има много зъбни заболявания, на които хората не обръщат внимание и просто не забелязват. Но те прогресират, което води до усложнения. 

Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището

Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден

Кариес

Едно от оралните заболявания, на които пациентите не обръщат достатъчно внимание, е зъбният кариес, особено ако не причинява болка. По емайла се появяват петна. Болката е често срещана при миене на зъбите, дъвчене на храна и излагане на студена и гореща храна, но на тези симптоми не се обръща нужното внимание.

Още: 6 храни, които развалят зъбите ни още от детството

Ако не посещавате редовно зъболекар за профилактичен преглед, след известно време в зъба може да се появи кухина (дупка). Това се дължи на факта, че емайлът, който покрива кариозния процес, развиващ се вътре, се разпада при дъвчене на храната.

Още: Какво не се прави на Задушница?

Още: Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани

Кървящи венци

Много пациенти игнорират сериозни признаци на лошо орално здраве като кървенето на венците. 

Обикновено не трябва да има неприятни или болезнени усещания в устната кухина. Ако венците ви кървят продължително време при четкане, почистване с конец или ядене на груба храна, трябва да се консултирате със зъболекар. Кървенето може да бъде първият признак на гингивит.

Още: Кое е моето ангелско число – ето как да определим!

Още: Знаете ли как се разбиват белтъци на сняг само със захар

Още: 7 храни, които могат да увредят вашите зъби и то сериозно

Ако не се лекува, гингивитът прогресира и се стига до следващия етап – пародонтит. Това е възпалително заболяване на пародонталната тъкан, тоест на тъканта , която държи зъба. Това е сериозна патология и е една от основните причини за загуба на зъби. Според последните проучвания заболяването представлява опасност за функционирането на бъбреците, простатната жлеза при мъжете и сърдечно-съдовата система. Пародонтитът увеличава вероятността от развитие на инфаркт и инсулт.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 21 февруари /валутен калкулатор/

Възпаление на устната лигавица

Друг проблем, на който пациентите не обръщат необходимото внимание, са язви, рани или малки образувания по устната лигавица. Ако пациентът има рана, възпаление или бучка в устната кухина, която не е зараснала дълго време, това определено е причина да се свържете с пародонтолог, за да изключите наличието на сериозни патологии, като рак на устната кухина.

Щракане и хрущене в ставата

Още: 7 храни и напитки, които увреждат зъбите ви

Странни звуци в ставата могат да се появят по време на хранене, както и по време на разговор. Щракането често е придружено от шум в ушите, чести главоболия и мускулна умора. Такива симптоми показват дисфункция на темпоромандибуларната става. Патологията може да съществува дълго време без изразени симптоми, но когато се появят, често има сериозни усложнения. Лечението в този случай е сложно, продължително и скъпо.

Сухота в устата

В медицината това състояние се нарича ксеростомия. Слюнката е защитник на устната кухина и изпълнява много функции.

  • Първо, тя отмива остатъците от храна и плаката от зъбите, а също така инхибира растежа и размножаването на бактерии, образуващи кариес. 
  • Второ, слюнката поддържа защитните функции на лигавицата и намалява вероятността от заболяване на венците.

Ксеростомията се проявява със сухота в устата и може да бъде придружена от постоянен лош дъх, образуване на корички по устните и, разбира се, чести зъбни заболявания, които имат сложен курс.

Сухотата в устата може да е симптом на метаболитни заболявания като диабет. Ако се появи този симптом, трябва да се свържете с вашия зъболекар. И след прегледа той може да даде направление за други високоспециализирани медици.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес