Посещението на детска градина е от съществено значение за социалните умения и цялостното развитие на детето, за приобщаването му, както и за натрупване на опит, знания и умения, необходими за самостоятелния живот на малчугана и за училище. Детските градини като институции помагат и на родителите, предоставяйки им отглеждане и възпитание на децата им, докато същите са на работа.
Първите посещения на детската градина могат да бъдат травмиращи за детето, ако родителите нямат ясна представа как да помогнат на мъника си да се адаптира, когато той е за първи път на детска градина. Много деца не са се отделяли от майките си и свързват детската градина с неприятно изживяване, което е и причината децата масово да плачат, когато са за първи път на детска градина. За да направите преживяването максимално очаквано, желано и приятно за детето ви, следва да знаете какво да му кажете, как да поднесете информацията и как да постъпите преди да го изпратите за първи път на детска градина. Нашите съвети ще ви помогнат.
Как да научим дете да чете и учи букви под формата на игри?
Топ съвети, когато детето ви ще ходи за първи път на детска градина
1. Представете детската градина като посещение на детски център. Нека да е като награда за детето за добро поведение. „Ако си послушен, ще те заведа на детска градина, за да си играеш с децата“. Така детето ще приеме градината като дълго чакан подарък, който е заслужило.
2. Заведете го в сградата преди да го пуснете за първи път на детска градина. Нека опознае двора, обстановката, да види децата и игрите им. Ако е възможно, запознайте го с учителите и се дръжте максимално приятелски с тях. Децата са интуитивни. Ако те видят, че вярвате на персонала, ще изградят също чувство на доверие и привързаност с учителите и няма да се притесняват, когато ги оставяте в ръцете им.
3. Подгответе детето за активностите, които го очакват. Обяснете му какви занимания ще има там. Покажете му част от тях – например как ще рисува с пастели. Така детето ще е подготвено и ще е спокойно, когато е за първи път на детска градина, че там прави познати му неща, а не дейности, които не разбира, не умее. Естествено не може да го научите на всичко, това не е ваша задача, а на учителите, но е добре да има минимална основа, която да му даде сигурност.
4. Потърсете съдействие от учителите за адаптацията на детето. Педагозите отлично знаят какви са основните проблеми, които срещат всички родители и деца, когато малките са за първи път на детска градина. Обсъдете с учителите как да помогнете на детето да се адаптира и съставете заедно план за действие.
Справете се със злоядото дете ТАКА
5. Запишете детето в градина, посещавана от приятелче. Така то няма да е само и няма да е притеснено. Винаги е добре да познава поне едно дете от групата. Друг вариант е да създадете връзка и приятелство между детето ви и други деца от групата му преди да го заведете за първи път на детска градина.
6. Позволете на детето да вземе със себе си любимата играчка в детската градина. Създайте си ритуал за изпращане и посрещане. Увеличавайте постепенно престоят му там, нека в началото да е краткотраен. Винаги говорете с възторг за градината и споменавайте често колко е приятно и прекрасно там. Ако детето приема ходенето на детска градина като подарък и привилегия, то ще е щастливо и спокойно не само когато е за първи път на детска градина, но и всеки следващ ден. Не си позволявайте да показвате тъга от раздялата пред него или притеснение. Изпратете го с усмивка.
7. Подарете му книжки, в които се разказва за детската градина. Прочетете ги заедно и обсъдете какво е разбрало детето за детската градина. На пазара има чудесни заглавия, които ще ви помогнат с адаптацията.