Екстракцията на зъб е хирургическа интервенция с образуване на рана след екстракцията, следователно, както след всяка интервенция, раната, образувана на мястото на зъба, също трябва да претърпи процес на заздравяване, а тъканта му трябва да се възстанови и да запълни празнините. Този процес продължава 4 месеца.
За колко време се затваря дупка при изваден зъб:
1. веднага след отстраняването се образува кръвен съсирек;
2. 2-3 дни - започва епителизацията на дупката;
3. 3-4 дни - появяват се първите признаци на образуване на гранулационна тъкан;
4. 7-8 дни - част от кръвния съсирек се заменя с гранули, клетките на венците започват да образуват епителен слой; започва процесът на образуване на костна тъкан;
5. Дни 14-18 - гранулационната тъкан напълно запълва гнездото, а самото гнездо е напълно покрито с нов епител. По стените на гнездото активно се образуват нови костни клетки;
6. 1-2 месеца - активен процес на образуване на костна тъкан;
7. 2-3 — запълване на дупката с костна тъкан; насищане на тъканите с калций;
8. 4-ти месец - завършва образуването на кост, структурата става гъбеста.
5 неща, които вашият ЗЪБОЛЕКАР иска да знаете
Ако при отстраняване на зъб в гнездото не се образува кръвен съсирек, процесът на заздравяване на гнездото се осъществява благодарение на стените му - те са тези, които допринасят за развитието на гранулационна тъкан. В противен случай по-нататъшните етапи на заздравяване са същите като описаните по-горе.
Заздравяване след отстраняване на възпален зъб
Описахме 4-месечен процес на възстановяване на тъканите, но те се възстановяват толкова бързо само ако няма нараняване, възпаление или инфекция в зъба и околните тъкани. Ако изброените процеси протичат, регенерацията на тъканите не протича толкова бързо. По правило се предотвратява от образуването и протичането на възпалителния процес, периодът от време се увеличава и етапите на изцеление изглеждат така:
1. епителизацията и образуването на гранулационна тъкан настъпват за 10-15 дни вместо за 3-5 дни;
2. образуването на костна тъкан започва едва на 15-16-ия ден вместо на 7-8-ия.
3. затварянето на дупката от епитела е 2 пъти по-бавно и завършва едва на 30-50-ия ден;
4. само на 2-ия месец дупката е напълно запълнена с остеоидни клетки, които след това се превръщат в пълноценна кост;
Възможни усложнения
Тъй като екстракцията на зъб е хирургична процедура, след нейното извършване могат да възникнат неприятни последици - усложнения от различен характер. В този случай причините за такива усложнения могат да бъдат или небрежност на пациента към хигиената след операцията, или неправилни действия на хирурга. Друга категория етиология на неблагоприятните последици е сложният ход на операцията (с повишена здравина на костта, нестандартна форма или размер на корена на зъба).
Съвети от зъболекар: Как да запазим здравите си зъби до възрастта на 90 години!
Алвеолит
Алвеолитът често се образува, когато след отстраняване кръвен съсирек не се образува в гнездото по някаква причина. Без съсирек, гнездото е лишено от защитна бариера от външни влияния и следователно е податливо на появата на възпалителен процес. Първият и основен симптом на това заболяване е болката веднага след отстраняването или след 2 дни.
Има подуване на венците, възпаление на ръбовете на гнездото, поради факта, че не се е образувал кръвен съсирек, кухината е пълна с храна, което допълнително допринася за развитието на възпалителния процес. Други характерни признаци: температура, неприятна миризма от дупката, лошо здраве, болка и подуване на лигавицата на мястото на екстракция.
Кървене на гнездото
Кървенето може да се появи както веднага след операцията, така и известно време след операцията: от 1 час до 24 часа или повече. Периодът на проявление на алвеоларното кървене варира в зависимост от причините, които го причиняват. По-ранна проява може да бъде причинена от вазодилатация, по-късно - поради нараняване на гнездото на пациента.