Ръководителят на гастроентерологичния отдел, гастроентеролог, Олга Доровская, припомня съществуването на хепатотоксични дози алкохол - те причиняват чернодробни заболявания. По-специално, алкохолно чернодробно заболяване - алкохолен хепатит, в бъдеще с възможна трансформация в цироза на черния дроб.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Тези токсични дози са различни за мъжете и жените. За първите това са 60-80 грама чист етанол на ден, тоест от 800 милилитра бира. При жените тези стойности са два пъти по-ниски, така че дори бутилка бира с обем от 500 милилитра, ако се консумира редовно, може да доведе до чернодробни заболявания. И в края на краищата рядко някой пие бира просто така: обикновено го правят с различни мезета - бисквити, шам фъстъци и т.н..
Според гастроентеролога хиперкалоричното съдържание на такива богати на натрий храни води до затлъстяване и увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания.
Кой орган страда освен черния дроб?
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Гастроентерологът, Наталия Шинкарева отбелязва, че бирата е слабоалкохолна напитка, но е не по-малко вредна от виното или водката например:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Като за начало нека си припомним какво влиза в състава й - вода, малц, мая и хмел. Както и етилов алкохол (3-6, а понякога и 6-8%), токсини и соли на тежки метали. Именно тези вещества са вредните. Разрушителният ефект засяга целия организъм: метаболитните процеси, хормоналните нива се нарушават, външният вид се променя. С течение на времето се развива психологическа и физическа зависимост. Стомахът поема първия удар.
Топ 10 на най-добрите мезета за бира
Бирата дразни лигавиците. Честата му употреба води до гастрит, пептична язва и разстройство. Храносмилането става неправилно и съответно полезните вещества от храната не се усвояват напълно. Има оплаквания от болка и тежест в корема, горчивина в устата, киселини.
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Приемът на бира се отразява и на черния дроб – това е нашият филтър за детоксикация, който абсорбира всички токсини. Етиловият алкохол е провокатор на хепатит, цироза и рак. В началния етап приемът на бира води до увеличаване и възпаление на органа. Черният дроб престава да изпълнява напълно антитоксичната функция, поради което цялото тяло страда. Ако човек продължава да пие бира в неограничени количества, тогава се развива алкохолен хепатит, който може да протича безсимптомно до появата на усложнения, обяснява по-подробно гастроентерологът.
Етиловият алкохол, попадайки в кръвообращението, предизвиква вазодилатация - в резултат се повишава кръвното налягане, ускорява се пулсът.
Учени: Хората, които пият всеки ден бира, най-често се разболяват от това
Бирата има диуретичен ефект:
Повишеното уриниране не се дължи на навлизане на течност в организма, а на дразнене на бъбречната тъкан. В резултат на това филтрационният капацитет на бъбреците се нарушава. Едновременно с вредните вещества се измиват калций, калий, магнезий и други микроелементи.
Ако продължи постоянното натоварване на бъбреците, това може да доведе до нарушаване на функционирането им, увреждане на бъбречните съдове, кръвоизливи и дори инфаркт на органа.
Под въздействието на пиенето на бира и злоупотребата с нея водят до умиране на мозъчните клетки. В резултат на това се влошава мозъчната дейност, появяват се пропуски в паметта и намаляват интелектуалните способности.
Редовният прием на бира води до хормонален дисбаланс:
При мъжете намалява производството на мъжкия хормон тестостерон, расте "биреното коремче" и се развива затлъстяване. Състоянието на нервната система също страда: паметта се влошава, главоболието се притеснява, настроението става лабилно, появяват се раздразнителност и умора.
При прием на фитоестрогени в женското тяло, те започват да действат като контрацептиви, намалявайки производството на FSH, хормон, който регулира производството на собствените женски полови хормони, узряването на яйцеклетката. В резултат на това гласът на жените става по-груб, окосмяването по лицето се засилва, появяват се мустаци.