Не, не става въпрос за ястие от свинско месо, макар да сме още в сезона на свинското и винското, който традиционно започва у нас около Коледа и продължава, докато тотално изпразним фризерите от прясното домашно месце. Прасникът, макар да прилича името му на произхождащо именно от грухкащите домашни животни, отглеждани за месо - прасетата, не е от свинско и не се приготвя с него. Прасникът е вид баница, която съдържа… праз. Наричана е още Празеник, като вероятно, ако срещнете това ѝ наименование, шансът да отгатнете за какво ястие говорим или поне какво съдържа, е доста по-голям. Какво друго знаем за това вкусно и старо българско тестено изделие и за кой край от страната ни е традиционно?
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
5 са ястията, които всяка българка трябва да умее да приготвя
Прасник – какво съдържа?
Прасникът противно на предположението ти е тестено изделие – вид баница, приготвяна със зеленчуци и по-точно с праз. Приготвя се по традиционния начин – с кори за баница и съдържа традиционни за българската баница съставки – яйца, олио, яйца, сирене, като двете по-нетрадиционни съставки, които изненадват домакините, нечували за Прасник, са именно празът и подправката, която се слага в тази баница – червеният пипер. Червеният пипер е нужен за запържване на праза, като може да добавите и джоджен. Всичко друго е какво обикновено приготвяте баници в дома си, но крайният резултат се отличава като вкус заради наситените аромати и вкусове на праза, добавен в баницата.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Каква е историята на русенското варено?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Прасник – къде се приготвя?
Днес домакините, които имат времето, уменията и търпението да точат домашни кори и въртят баници независимо дали с праз, или с други съставки, са рядкост. Въпреки това има кътчета от България, където традициите са живи, а вкусните домашни рецепти – съхранени и все още предлагани на масата. Обикновено това са селца, населявани предимно от възрастни хора, които не са забравили нито времената, в които сами са месели хляб, нито рецептите, с които са израснали и отгледали на свой ред децата си. Във всеки регион са съхранени различни рецепти за баница, традиционно приготвяна през годините. Прасникът е характерен за Централна България и най-вече планинските райони, където бабите ни са приготвяли баница със зелени зеленчуци – с коприва, лапад, спанак или други според сезона – зеле, лук, праз. За Родопите са характерни баниците с ориз и картофи, както и с грис, булгур, за Южна България – тахановата баница, а за Северна България – тази с халва. Има и редица други вариации и рецепти, на които да се насладите, без да е от значение къде се намирате. В идеалния случай ще направите корите сами, за да е по-вкусна баницата, но ако не умеете или нямате време за домашно точени кори и с тези от магазина може да приготвите вкусна баница с каквато плънка пожелаете, като не забравяте да пробвате и рецептата с праз, защото Прасник е не само баница, а част от историята и традициите ни и рецептата заслужава да бъде съхранена за идните поколения.