Кашуто е ядлив плод, подобен на ядките. Родината му е Бразилия. На езика на индианците, живеещи в тези територии, кашу (acaju) означава "жълт плод". През XVI век е открит от европейци и оттогава се е разпространил по цялата планета. Отглежда се в 32 страни с топъл и влажен климат.
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Кашуто се продава само в обелена форма, тъй като под черупката има токсично масло, което причинява изгаряния. За целта се подлага на термична специална обработка, преди самото почистване.
В наши дни кашуто е доста популярно и поради полезните си свойства. Вкусовите му качества са несравними. Има мазен, сладникав вкус, няма обичайния орехов послевкус и за някои наподобява бисквитка. Ядките могат да се консумират пържени или сурови и да се добавят към сладкиши, закуски, салати, сосове, масла.
Съставът на кашуто
Още: В кое китно градче е роден Никола Вапцаров
Още: С кои трикове ще спестим много време при почистване на керамичен плот
Продуктът има богат химичен състав (на 100 g):
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: С тези пълнени кюфтета по турски ще си оближете пръстите
Още: Топ 15 въздействащи цитата от нашите любими български автори
Съдържание на калории - 600 kcal.
Белтъчини - 18,5гр.
Мазнини - 48,5 гр.
Още: Има ли противопоказания чаят от лавандула?
Още: Кодовете на Грабовой - как хора сбъдват желанията си с комбинация от тези числа
Въглехидрати - 22,5гр.
Фибри - 2 гр.
Вода - 5гр.
Витамини: К, Е, В1, В2, В5, В6, В9, РР.
Макронутриенти: калий, калций, магнезий, натрий, фосфор.
Микроелементи: желязо, мед, манган, цинк, селен.
Ползи от кашуто за тялото
При редовна нормализирана употреба ядката има редица положителни ефекти:
Тя намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Грижи се за кръвното налягане и намалява нивата на лошия холестерол. Продуктът съдържа фитостероли, които стабилизират клетките и предотвратяват усвояването на вредния холестерол. Намалява триглицеридите, което е полезно и за сърцето.
Профилактика на холелитиаза. Намалява риска от образуването на камъни в жлъчката, стабилизира нивата на холестерола.
Насърчава загубата на тегло. Благодарение на високата хранителна стойност, съдържанието на мастни киселини и минерали, тялото бързо се насища. В същото време не се образуват излишни мастни натрупвания.
Стимулира кръвообращението поради съдържанието на L-аргинин, аминокиселина, която подобрява съдовата пропускливост. В резултат на това токсините се отстраняват по-активно от тялото, метаболизмът се ускорява.
Поддържа състоянието на костната тъкан. Съдържа калций, калий и магнезий, необходими за здравия растеж на костите. Елементите предотвратяват загубата на минерали. Костните тъкани стават по-плътни и по-здрави в резултат на ефективната минерализация.
Намалява вероятността от онкологични заболявания. Ядките са много полезни за профилактика при рак на стомаха, стомашно-чревния тракт и черния дроб. Продуктът съдържа антиоксиданти, които премахват свободните радикали и спират окислителните процеси.
Подобрява мозъчната функция. За нормална мозъчна дейност са необходими мастни киселини, които се намират в големи количества в кашуто.
Профилактика на диабет. Съдържа ненаситени мазнини, които забавят процеса на насищане на кръвта със захари. Съставът съдържа анакардова киселина, която е необходима за нормалния транспорт на глюкоза и стабилизиране на нивото й в кръвта.
Елиминира главоболие. Фитостеролите намаляват интензивността и продължителността на главоболието. При редовна употреба е възможно пълно излекуване на мигрена, включително поради нормализиране нивата на захарта.
Нормализиране на нервната система. Съдържа магнезий, чиято роля е да отпуска мускулите и кръвоносните съдове, които са отговорни за функционирането на нервите.
Укрепва на здравето на зъбите и венците поради наличието на голямо количество магнезий в състава.
Защита на очите от вредните UV лъчи. Предотвратяване дегенерация на макулата - патология, която се развива в резултат на дистрофия на ретината.
Укрепване на мускулите. Има противовъзпалителен, антибактериален и тонизиращ ефект. Ядката на кашу е особено полезна за спортисти и хора, занимаващи се с тежък физически труд. Полезна е и по време на стресови периоди.
Профилактика на заболявания на дихателната система. Намалява риска от заболявания като фарингит и бронхит. Помага за справяне със заболявания като бронхиална астма и грип.
Предотвратяване на дистрофия и анемия поради високото съдържание на желязо.
Подобряване на сексуалната активност. Особено полезна е за жените, тъй като съдържа токоферол, който повишава плодовитостта (способността за размножаване).
Облекчава ПМС и менопаузата. Възстановява нивата на магнезий и стимулира регенерацията на кръвта.
Полезни са по време на бременност и кърмене. Насищат тялото на детето и майката с полезни минерали и витамини.
Подобрява състоянието на кожата. Мастните киселини са от съществено значение за заздравяването и подхранването на кожата. Съдържа и мед, който е необходим за възстановяване на епидермиса след наранявания.
Укрепва структурата на косъма и елиминира сивата коса. Съдържа мед, ненаситени мастни киселини и витамин Е, необходими за растежа на косата.
Повишава нивата на тестостерон при мъжете, което е важно за нормалното функциониране на репродуктивната система. Заедно с това съдържа токоферол, който повишава активността на сперматозоидите.