Ако сте почитатели на домашното тесто и редовно си приготвяте вкусни печива, то добре е да знаете няколко основни неща. Едно от тях е да следвате точните указания за направата на тестото. Това важи най-вече за онези случаи, в които за пръв път тествате конкретна рецепта.
Прибавянето на продуктите следва да се извърши в посочения ред. Не правете експерименти на своя глава, за да не изпитате разочарование накрая. След като забъркате тестото, може да преминете и към самото месене. Не е никак сложно, макар повечето хора да го приемат за такова.
Втасването е следващият процес, през който трябва да премине готовото вече тесто, за да може накрая печивата да са меки, пухкави и много бухнали.
Ето и какво трябва да знаете за самото втасване на тестото:
• Най-важно е тестото да втасва на топло място и да няма резки промени на температурата в помещението. Възрастните хора съветват, когато тестото втасва, да не става течение и да не се отваря непрекъснато вратата, защото така топлият въздух ще напусне стаята.
Как да направим домашно тесто за пица?
• Самото време за втасване е пряко обвързано с това какво сте решили да приготвите с тестото. Ако искате да направите козунаци, заредете се с търпение, защото направата им изисква много време за втасване, както и по-специфично месене на самото тесто.
• Като ориентир за това дали тестото е втасало, може да приемете неговото увеличаване на обема. Ако тестото увеличи двойно обема си, то значи е в готовност да го превърнете в любимото си печиво.
• Появата на мехурчета по повърхността също подсказва за това, че тестото е втасало и може с него да сътворите вкусни банички, кифлички, милинки или друго.
Придържайте се към тези съвети и сме сигурни, че ще успеете да впечатлите всички с вашите кулинарни способности!