Ако се замислите, невероятно е как хората са решили да ядат артишок. Това растение, представител на семейство Магарешки бодил е трудно за набиране, интересно за готвене, а яденето му е истинска мистерия. О, и около половината от артишока изобщо не е годна за консумация, така че ако се чувствате леко смутени от необходимостта да проучите как да ядете артишок в интернет, не бъдете. Този зеленчук е истински хранителен пъзел, но на финала си струва да му обърнете внимание, защото е пълен с полезни вещества. За да ви улесним, събрахме на едно място цялата полезна информация, която ви е нужна, ако искате да се възползвате от хранителните вещества, които ще ви даде един артишок.
Как да закупите артишок?
Пресни артишоци се предлагат целогодишно, но най-вкусните ще откриете през двата им пикови сезона: от март до юни и отново от септември до октомври. Когато купувате, търсете артишок с тесни, компактни листа. Добре е, ако има обезцветени, което е нормална, естествена реакция, която се случва, когато листата му влязат в контакт с въздуха. За да разпознаете дали е годен за консумация, задръжте артишок до ухото си и го стиснете малко; ако можете да чуете малко скърцане, това е хубаво нещо. Артишокът също трябва да ви се стори малко тежък, което означава, че е пълен с влага и не е изсъхнал след прибиране на реколтата.
Какво трябва да знаете за артишока?
Има пет основни части на артишока, като може да видите всички, ако разделите артишока на половина. От всички тях, само сърцето и стъблото са годни за консумация.
Що се отнася до дебелите външни листа, те не са напълно годни за консумация: не можете да ги пъхнете в устата си и да изядете цялото нещо, но месестата плът, която се намира вътре в тях, е изключително вкусна. Можете да ядете тази част, като поставите лист в устата си и остържете ядливите парченца със зъби.
ЧЕРЕН ЧЕСЪН: КАК ДА СИ НАПРАВИТЕ И КАК ДА ГО КОНСУМИРАТЕ
Как да приготвите артишок?
Когато приготвяте артишок за готвене, използвайте назъбен нож, който ще ви помогне лесно да прорежете влакнестите листа. Отрежете горната трета на артишока, като му придадете плосък връх и изложите жълтата част, и отрежете дъното, така че да стои изправено.
Някои рецепти може да ви инструктират да натъркате нарязан артишок с лимон, за да предотвратите потъмняване, но не си струва усилията, тъй като артишокът ще придобие кафеникаво-маслинов цвят, когато се приготви. Това, което си струва усилието, е да го измиете добре с гореща, течаща вода, тъй като артишокът е покрит със защитно вещество, което може да има доста горчив вкус, ако не се отмие.
Ключът към приготвянето на страхотен артишок е да се уверите, че той не изсъхва, поради което варенето е чудесен метод за готвене, който можете да използвате, ако сте начинаещ. Просто сварете артишока си в голяма тенджера с подсолена, вряща вода, за около 20 минути на бавен огън. За да разберете дали артишока е готов, извадете го и пробийте сърцето с остър нож. Ако се плъзга лесно, значи е готов. Ако не, оставете го за още 5 минути и опитайте отново. В зависимост от рамеа, артишокът може да се готви между 20 и 60 минути.
Как да сервирате артишок?
Веднъж приготвен, артишокът може да се яде топъл или студен. Отстранете външните листа едно по едно и изстържете месото от вътрешността със зъби. След като си проправите път през всички листа, ще останете с нежното сърце от артишок, което е напълно годно за консумация и не се нуждае от специално. Поднесете артишока с лек винегрет или капка зехтин и щипка сол за поръсване.