Какво знаете за имунитета? Че сте имали скарлатина, така че няма да се заразите отново? Какво е важно да се ваксинират децата по график, а при настинка е полезно да се пие чай с лимон? По правило това е максималното знание на обикновен човек. Всичко останало в по-голямата си част са или изопачени данни, или като цяло народни митове.
Мит 1. Дали човек е предразположен към заболяване е въпрос на генетика и не може да се повлияе
Разбира се, има генетични заболявания и много се определят от ДНК. Но дали често ще се разболявате и дори вероятността от онкология зависи много повече от вашите навици, хранене и начин на живот. И на това може и трябва да се влияе.
Мит 2. Или имате имунитет, или не.
Имунитетът не е статична система и зависи от много фактори. Хормонален срив, недохранване, липса на сън, хроничен стрес значително намаляват имунитета. И да, ако не се грижите за здравето си, дори обичайните "вятър" и "мраз" стават достатъчни причини за постоянни настинки.
Яжте това, ако искате да имате силен имунитет
Мит 3. Киселото мляко повишава имунитета
Млечните продукти помагат за поддържането на здрав микробиом, който е ключът към имунитета. Но когато избирате между избягване на млечни продукти и сладко кисело мляко, което е идеална диета за патогенна микрофлора и причина за колебанията на кръвната захар, по-добре е да изберете първото. Ползата ще бъде само от кефир и кисело мляко без добавки, но киселото зеле и зелената салата така или иначе ще поддържат чревната микрофлора.
Мит 4. Антибиотиците са най-лошото нещо за имунитета, а имуномодулаторите са най-добрите
Антибиотиците, поради прекомерната им консумация без рецепта, наистина правят някои "лоши микроби" още по-опасни за нас - стават резистентни. В други случаи това е прекрасно изобретение на човечеството. И не застрашават имунитета. Подобно на имуномодулаторите, те не му помагат. Истинските имуномодулатори са буквално няколко специфични лекарства, които се използват за СПИН или трансплантация на органи. Всичко останало са "глупости", които не влияят на нищо.
Коя кръвна група е с най-силен имунитет - ето какво откриха учени
Мит 5. Витамините повишават имунитета
Няма витамини, които да правят хората по-здрави. Дори супермощният антиоксидант витамин С. Ако човек има нисък имунитет поради анемия и хипотиреоидизъм, аскорбиновата киселина няма да му помогне. Но ако имате дефицит на витамин С и цинк, тяхното компенсиране със сигурност ще подобри защитните свойства на тялото. Хората бъркат твърдението „витамините повишават имунитета“ и „липса на витамини намалява имунитета“. Здравето зависи от достатъчното количество микроелементи - това е вярно. Необходимо е да се премахнат точно техните недостатъци, тогава ползите ще бъдат осезаеми.
Мит 6. Имунитетът се влошава с възрастта.
Самата възраст не влияе по никакъв начин на имунитета, защитните свойства са намалени поради липса на "хормони на младостта", натрупване на органни дисфункции и недостатъци, хронично възпаление, игнориране на затлъстяването, хепатоза на черния дроб и висок холестерол. А може и на 40, и на 90! Традиционно имунитетът отслабва с възрастта, но поради нашите навици и неразбиране на принципите на превантивната медицина, а не заради паспорта.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.